Şuşa və Xocalıda aşkar olunmuş kütləvi məzarlıqlarla bağlı Ombudsmanın reaksiyası
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş Şuşa şəhərinin yaxınlığında və Əsgəran-Xocalı yolunun üzərində aprel ayında aparılmış qazıntılar zamanı iki kütləvi məzarlıq aşkarlanıb. Həmin məzarlıqlarda aşkar edilmiş insan qalıqlarının mülki şəxslərə aid olduğu ehtimal edilir.
Aşkarlanmış qalıqlarda mülki şəxslərə qarşı zorakılıq izlərinin aşkar edilməsi Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlərin törədildiyini bir daha təsdiqləyir.
Qeyd etməliyik ki, indiki məlumata əsasən Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində 3990 nəfər itkin düşmüş şəxs kimi qeydiyyata alınıb. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdəki kütləvi məzarlıqlarda tapılmış insan qalıqlarının eyniləşdirilməsi istiqamətində görülmüş işlər nəticəsində indiyədək 170-ə yaxın soydaşımızın kimliyi müəyyən edilib və bu proses hələ də davam etməkdədir.
Təəssüf hissi ilə bildiririk ki, tərəfimizdən dəfələrlə müraciətlər edilsə də, Ermənistan beynəlxalq hüquqdan irəli gələn öhdəliklərinə əməl etmir, otuz ildən artıq müddətdir əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş şəxslərlə bağlı məlumatları Azərbaycana təqdim etməkdən boyun qaçırır.
Ermənistan iştirakçısı olduğu beynəlxalq müqavilələrə əsasən üzərinə götürdüyü öhdəliklərə riayət etməli, qətlə yetirilmiş şəxslərin basdırıldığı yerlər barədə dəqiq məlumatları təqdim etməli, beynəlxalq ictimaiyyət həmin məlumatların ölkəmizə təqdim olunması istiqamətində Ermənistana ciddi təsir göstərməlidir.

The Reaction of the Ombudsman to the mass graves discovered in Shusha and Khojali
Two mass graves were discovered during excavations carried out in April in the liberated areas of the Republic of Azerbaijan, namely in the vicinity of Shusha city and on the Asgaran-Khojali road. The human bones found there are believed to be those of civilians.
The signs of violence on the remains provide further evidence of war crimes and crimes against humanity against Azerbaijanis by Armenia committed during the First Karabakh War.
We must reiterate that according to the updated data, as a result of Armenia’s military aggression against Azerbaijan, 3990 people have been registered as missing. Following the processes of identification of human remains found in the places of mass burials located in the liberated areas, identities of approximately 170 compatriots have been determined so far, and this process is still pending.
We regret to say that despite our repeated appeals, Armenia does not fulfill its international commitments under international law, refusing to submit information regarding those who have been taken captive and hostage over thirty years.
According to international treaties to which Armenia has consented to be bound, it must adhere to the obligations arising from those legal documents and must provide information about the accurate place of mass burials of people murdered, and the international community must have a serious impact on Armenia to hand over that information to our country.