23-06-2023 1615 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində növbəti başçəkmə Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən Gədəbəy Rayon Polis Şöbəsinin Müvəqqəti Saxlama Yerinə (MSY) keçirilib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələblərinə uyğun təşkil olunmuş növbəti başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılmasından ibarət olub.
Başçəkmə zamanı MSY-də saxlanılan şəxslər, o cümlədən rayonun Söyüdlü kəndində baş vermiş hadisə zamanı saxlanılmış və inzibati qaydada həbs edilmiş 5 nəfər şəxs də konfidensial qaydada qəbul edilb, hər birinin müraciətləri yerində dinlənilib. Qəbul edilmiş şəxslərin hər biri fərdi qaydada vizual müayinə olunub, onlarla rəftardan, qida təminatından, saxlanma şəraitindən şikayətləri olmadığını bildiriblər, məsələyə dərhal reaksiya verərək hüquqlarının təminini diqqətdə saxladığına görə Ombudsmana təşəkkür ediblər. Saxlanılan şəxslərə hüquqları izah edilib, barələrində olan məhkəmə qərarları ilə bağlı müraciətləri üzrə hər birinə hüquqi məsləhət verilib.
Başçəkmə çərçivəsində saxlanılan şəxslərlə bağlı sənədləşmə, saxlanma şəraiti –bütün kameraların vəziyyəti, şəxsi gigiyena və sanitariya şəraiti, tibbi xidmət, qida təminatı yerində araşdırılıb.
Başçəkmənin yekununda MSY rəhbərliyi ilə söhbətlər aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə əsaslanan müvafiq tövsiyələr verilib.

The next visit was conducted within the framework of the Ombudsman's National Preventive Mechanism
Within the framework of the National Preventive Mechanism (NPM) activities of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, the next preventive visit by the National Preventive Group members was conducted to the temporary detention facility of the Gadabay District Police Department.
The purpose of the next preventive visit, conducted in accordance with the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, was to investigate the conditions of detention and treatment, as well as the state of ensuring the rights of detainees.
During the visit, detainees at the temporary detention facility, including the five individuals who were detained and administratively arrested during the incident in the village of Soyudlu of the Gadabay district, were confidentially interviewed, and each request was heard. Each of the received detainees underwent a visual examination on an individual basis, and they stated that they had no complaints regarding treatment, food provision, or conditions of detention. They also expressed gratitude to the Ombudsman for ensuring the protection of their rights by promptly solving the issue. The detainees were informed about their rights, and they were provided with legal advice regarding their applications related to court decisions concerning their cases.
Documentation related to detainees and conditions of detention, including the condition of cells, personal hygiene and sanitation conditions, medical services, and food provision, was investigated on the spot.
At the end of the visit, discussions were held with the management of the temporary detention facility, and relevant recommendations based on national and international legislation were made.