Ombudsman Səbinə Əliyeva Almaniyada keçirilmiş İnformasiya Komissarlarının XVl Beynəlxalq Konfransında iştirak edib
26-06-2025 1079 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Almaniya Federativ Respublikasının Berlin şəhərində keçirilmiş İnformasiya Komissarlarının XVl Beynəlxalq Konfransında (ICIC XVI) iştirak edib.
“Rəqəmsal dövrdə ətraf mühitlə bağlı informasiyaya çıxış” mövzusunda keçirilən bu beynəlxalq konfransda “İnformasiya komissarlarının yeni çağırışlar və müsbət təcrübələrinin mübadiləsi” adlı interaktiv panel sessiyada çıxışı zamanı Müvəkkil informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi və təşviqi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib.
Ombudsman “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanunu ilə dövlət orqanları, bələdiyyələr, publik hüquqi şəxslər, onların vəzifəli şəxsləri tərəfindən “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirməsinə nəzarəti həyata keçirdiyini, bu hüququn müdafiəsi sahəsində müsbət təcrübələrə malik olduğunu konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Müvəkkil qeyd olunan sahədə həyata keçirilən fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə Ombudsman Aparatında müvafiq struktur bölmənin yaradıldığını, informasiya əldə etmək hüququnun pozulması ilə bağlı müraciətlərə operativ şəkildə baxıldığını, bu istiqamətdə davamlı olaraq paytaxda və regionlarda hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman informasiya əldə etmək hüququnun təmini məqsədilə görülən işlərlə yanaşı, müraciətlərin poçt, elektron poçt, Ombudsman Aparatının sosial şəbəkə hesabları, həmçinin 24/7 rejimdə fəaliyyət göstərən “916” Çağrı Mərkəzi vasitəsilə qəbul edildiyini bildirib.
Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 30 ilə yaxın işğal altında qaldığını bildirən Ombudsman Səbinə Əliyeva bu müddət ərzində həmin ölkə tərəfindən beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarının kobud şəkildə pozulmasına səbəb olan cinayətlər törədildiyini, bu faktlarla bağlı yerli və beynəlxalq ictimaiyyətin məlumatlandırılması məqsədilə faktaraşdırıcı missiyaların da həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman Ermənistan tərəfindən ərazilərimizdə törədilən cinayətlər, o cümlədən ekosid, urbisid, kultursid, mina terroru, eləcə də Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşmüş dörd minə yaxın soydaşımızın taleyi barədə məlumatların əldə olunmaması ilə bağlı müvafiq beynəlxalq təşkilatlara dəfələrlə müraciətlər edildiyini bildirib, lakin mövcud ikili standartlar səbəbindən Ermənistana münasibətdə hər hansı bir ciddi tədbirlərin görülmədiyini qeyd edib.
Səfər zamanı Səbinə Əliyeva, həmçinin konfransda iştirak edən xarici ölkələrin ombudsmanları, milli insan hüquqları institutlarının rəhbərləri və informasiya komissarları ilə görüşlər keçirib, qarşılıqlı əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi barədə müzakirələr aparılıb.
Səfər çərçivəsində Ombudsman Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycan Respublikasının Almaniyadakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Berlində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində “Müxtəliflikdə birlik: dialoqda dinlərarasi sədalar” mövzusunda keçirilmiş konfransda iştirak edib, tədbirdə iştirak edən dini icmaların nümayəndələri ilə və orada yaşayan soydaşlarımızla görüşüb.

Ombudsman Sabina Aliyeva participated in ICIC 2025 in Germany
Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, participated in the XVI Interntional Conference of Information Commissioners (ICIC 2025) held in Berlin, Federativ Republic of Germany.
During her speech at the interactive panel session “Exchange of Information Commissioners about challenges and best practices” of the International Conference “Access to Environmental Information in the Digital Era,” the Ombudsman broadly spoke about her activities carried out in the field of the protection and promotion of the right to information.
The Ombudsman informed the participants about her mandate to supervise the implementation of duties set forth in the Law of Azerbaijan on Access to Information by state bodies, municipalities, public legal entities, and their officials under the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, noting that the Azerbaijan Ombudsman gained good practices in the protection of this right.
In order to further improve the activities in the relevant field, the Ombudsman said that a relevant structural unit was established, the applications about the violation of the right to information were promptly investigated, and constant public legal awareness events were held in the capital city and regions.
The Ombudsman said that, along with the work to promote the right to information, the appeals are received also through ordinary mail, e-mail, and social networks of the Ombudsman, including the “916” Call Center, operating 24/7.
Speaking about Armenia’s 30-year military aggression of our lands, the Ombudsman, Sabina Aliyeva, emphasized that throughout these years, crimes had been committed in serious violation of norms of international law, including IHL norms, and fact-finding missions were conducted to convey relevant information to national and international audiences.
S.Aliyeva also said that international organizations were repeatedly urged regarding the crimes perpetrated by Armenia in our territories, such as ecocide, urbicide, culturcide, and mine terror, as well as the failure to provide any information on the whereabouts of about 4,000 of our compatriots missing during the First Karabakh War, stressing that unfortunately, due to the existing double standards, no serious actions have been taken against Armenia so far.
In the course of the visit,  S.Aliyeva also had meetings with ombudspersons of other countries, heads of NHRIs, and Information Commissioners, attended the Conference to discuss the prospects of mutual cooperation and exchange of experiences.
In the framework of the visit, the Ombudsman took part in the event "Unity in Diversity: Interfaith Voices in Dialogue," hosted by the Cultural Center of Azerbaijan in Berlin and co-organized by the Azerbaijan State Committee on Affairs with Religious Associations and the Embassy of Azerbaijan in Germany, and met with religious communities that took part in that event and compatriots.