Ombudsman Mərakeş Krallığının Parlamentinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Mərakeş Krallığı Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının Savadsızlığın aradan qaldırılması proqramlarının qiymətləndirilməsi üzrə tematik parlament qrupunun üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı Müvəkkil nümayəndə heyətinə ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, qəbul olunan qanunvericilik aktları, mövcud hüquq müdafiə mexanizmləri, Ombudsmanın mandatı, insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verib.
Beynəlxalq əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verdiyini bildirən Səbinə Əliyeva Azərbaycan və Mərakeşin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatları arasında həm ikitərəfli, həm də regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində sıx əlaqələrin mövcud olduğunu qeyd edib.
Ombudsman qonaqlara ölkəmizdə əhalinin həssas qruplarının, o cümlədən sağlamlıq imkanları məhdud olan, şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərdə saxlanılan şəxslər üçün yaradılmış təhsil imkanları barədə məlumat verib, ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə “Cəzaçəkmə müəssisələrində peşə təhsilinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və mövcud infrastrukturun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edildiyini bildirib, ümumilikdə ölkəmizdə əhalinin savadlılıq səviyyəsinin hər zaman yüksək saxlanılması üçün yaradılmış imkanlardan danışıb.
Müvəkkil cəmiyyətdə hüquq mədəniyyətinin və hüquq düşüncəsinin formalaşdırılması istiqamətində silsilə maarifləndirmə tədbirlərinin təşkil olunduğunu, illik məruzələrində insan hüquq və azadlıqlarının, o cümlədən təhsil almaq hüququnun səmərəli təmini və müdafiəsi məqsədilə bir sıra təklif və tövsiyələr irəli sürdüyünü diqqətə çatdırıb.
Nümayəndə heyətinin üzvləri səmimi görüşə görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya təşəkkür edib, Azərbaycanda insan hüquq və azadlıqlarının, o cümlədən təhsil hüququnun təmini və müdafiəsi sahəsində əldə olunan nəticələri yüksək qiymətləndirib.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

Ombudsman met with the Delegation of the Parliament of the Kingdom of Morocco
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, received the Delegation of the Members of the Thematic Group in Charge of Evaluating Literacy Programs at the House of Representatives of the Kingdom of Morocco.
During the meeting, the Ombudsman gave extensive information on the reforms carried out in our country to protect human rights and freedoms, the national legal framework, existing legal protection mechanisms, the Ombudsman’s mandate, and her activities in the field of the protection of the rights and freedoms.
Underscoring the importance of international cooperation, S. Aliyeva, said that ombuds institutions and NHRIs of Azerbaijan and Morocco have close relations in the framework of bilateral, regional and international organizations.
The Ombudsman informed the guests about education opportunities created for the vulnerable groups of the population, including those with limited health capacities and people detained in places where they cannot leave at their own free will. She also said that the “Action Plan on Increasing Quality of Vocational Training in Penitentiary Institutions and Improving the Existing Infrastructure for 2025-2030 years” was approved by the Presidential Order. The Ombudsman also spoke about measures taken to consistently maintain a high level of literacy of the population in our country.
The Ombudsman brought to the attention the range of educational events organized for shaping the legal culture and legal thinking of society and that, in her annual reports, a number of proposals and recommendations were put forward to ensure the effective protection and realization of human rights and freedoms, including the right to education.
The delegation members thanked the Ombudsman Sabina Aliyeva for her sincere reception and highly appreciated the achievements in the protection and promotion of human rights and freedoms in Azerbaijan, including the right to education.