Kuala-Lumpur şəhərində “Minalardan azad dünya yolunda - Azərbaycan nümunəsi” adlı beynəlxalq seminar keçirilib
28-07-2025 1299 dəfə oxunub
Malayziyanın paytaxtı Kuala-Lumpur şəhərində Malayziyanın İnsan Hüquqları Komissiyası (SUHAKAM) və Azərbaycan Respublikasının Malayziyadakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Minalardan azad dünya yolunda - Azərbaycan nümunəsi” mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilib.
Beynəlxalq seminarda Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı “Minaların insan hüquqlarına təsiri” mövzusunda onlayn formatda çıxış edib.
Aparat rəhbəri öz çıxışında minaların insan hüquqlarına təsirini beynəlxalq humanitar hüquq və beynəlxalq hüquq normaları baxımından təhlil edərək bu sahədə mövcud normaların tələblərini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, minalar təkcə silahlı münaqişə zamanı deyil, müharibədən sonrakı dövrlərdə də mülki əhali üçün ən böyük təhlükələrdən biri olaraq qalır. Bu təhlükə insanların yaşamaq hüququna, fiziki və psixoloji sağlamlığına, azad hərəkət etmək hüququna, sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququna, təhsil və əmək hüquqlarına birbaşa təsir göstərir. Ermənistanın həyata keçirdiyi mina terroru insanların həyat və sağlamlıqlarına, ətraf mühitə zərər yetirməklə bərabər, beynəlxalq humanitar hüququn və beynəlxalq insan hüquqları hüququnun kobud şəkildə pozulması ilə müşayiət olunur.
Humanitar minatəmizləmənin Azərbaycan dövlətinin əsas prioritet vəzifələri sırasında olduğu, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA-nın) bu istiqamətdə mühüm fəaliyyət həyata keçirdiyi, Ermənistanın düzgün mina xəritələrini təqdim etməməsinin yaratmış olduğu çətinliklər seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan Ombudsmanı mina qurbanlarının hüquqlarının müdafiəsi, onların sosial reinteqrasiyası və tibbi-psixoloji dəstəklə təmin olunması istiqamətində ardıcıl və sistemli fəaliyyət həyata keçirir, beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanan hesabatlar, bəyanatlar və xüsusi məruzələr vasitəsilə Ermənistanın mina terroru nəticəsində baş verən insan hüquqları pozuntuları diqqətə çatdırılır.
Nəzərə çatdırılıb ki, minalarla çirklənmiş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işlərinin aparılması, otuz il müddətində hüquqları pozulmuş 800 mindən çox keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması prosesi ciddi şəkildə gecikir. Bu isə həmin insanların fundamental insan hüquqlarının pozulması ilə nəticələnir.
Çıxışının sonunda Aparat rəhbəri beynəlxalq təşkilatların Ermənistanın mina terroruna, insan hüquq və azadlıqlarını pozması faktlarına biganə qalmaması, Azərbaycanın minatəmizləmə sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyətə dəstəyin verilməsi, eləcə də ölkəmizə dəqiq mina xəritələrinin təqdim olunması üçün ciddi səylərin göstərilməsi ilə bağlı çağırışlar edib.

An international seminar "On the way to a mine-free world - the example of Azerbaijan" was held in Kuala Lumpur
28-07-2025 1300 dəfə oxunub
An international seminar on "On the road to a mine-free world - the example of Azerbaijan" was held in Kuala Lumpur, the capital of Malaysia, jointly organized by the Human Rights Commission of Malaysia (SUHAKAM) and the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Malaysia.
Aydın Safikhanli, head of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, spoke in an online format on the topic "Impact of landmines on human rights" at the international seminar.
In his speech, the chief of staff analyzed the impact of landmines on human rights from the point of view of international humanitarian law and international legal norms and drew attention to the requirements of existing norms in this field. He emphasized that landmines remain one of the biggest threats to the civilian population not only during the armed conflict, but also in the post-war period. This threat directly affects people's right to life, physical and psychological health, right to free movement, right to live in a healthy environment, right to education and right to work. The mine terrorism carried out by Armenia is accompanied by a gross violation of international humanitarian law and international human rights law, along with harming people's lives and health, as well as the environment.
It was brought to the attention of the participants of the seminar that humanitarian demining is one of the main priority tasks of the Azerbaijan state, that the Demining Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) carries out important activities in this direction, and the difficulties caused by Armenia's failure to submit correct mine maps.
It was reported that the Ombudsman of Azerbaijan carries out consistent and systematic activities in the direction of protecting the rights of landmine victims, their social reintegration and providing them with medical and psychological support, through reports, statements and special reports addressed to international organizations, the human rights violations that occurred as a result of landmine terrorism in Armenia are brought to attention.
It has been brought to attention that the process of carrying out restoration and reconstruction works in the areas polluted by landmines and the return of more than 800,000 former internally displaced persons, whose rights have been violated for thirty years, is seriously delayed. This results in the violation of fundamental human rights of those people.
At the end of his speech, the Head of the Office called on international organizations not to be indifferent to the facts of Armenia's mine terrorism and violations of human rights and freedoms, to support Azerbaijan's activities in the field of demining, as well as to make serious efforts to provide accurate mine maps to our country.