30 Avqust - Beynəlxalq Məcburi Yoxaçıxma Qurbanları (itkin düşmüş şəxslər) Günü ilə əlaqədar Ombudsmanın müraciəti
29-08-2025 1458 dəfə oxunub
30 Avqust - Beynəlxalq Məcburi Yoxaçıxma Qurbanları (itkin düşmüş şəxslər) Günü dünyada minlərlə itkin düşmüş, müharibə və hərbi əməliyyatlar zamanı həlak olmuş naməlum şəxslərin, tutularaq gizli yerlərdə saxlanılan və ya gizli şəkildə öldürülmüş şəxslərin xatirəsini yad etmək məqsədilə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən təsis edilmişdir.
Dünyanın müxtəlif bölgələrində baş verən müharibələr itkin düşmüş şəxslərin sayını günbəgün artırmaqdadır.
Uzun illər işğala məruz qalan ölkə olaraq itkin düşmüş şəxslərlə bağlı problem Azərbaycandan da yan keçməmişdir. Ermənistanın ötən 30 il ərzində Azərbaycana qarşı həyata keçirmiş olduğu hərbi təcavüzü nəticəsində minlərlə soydaşımız itkin düşmüş və bu günədək taleləri haqqında hər hansı bir məlumat yoxdur.
Rəsmi məlumata əsasən Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində itkin düşmüş, əsir-girov götürülmüş 4000-dək şəxs vardır ki, bunlardan da 71-i uşaq, 284-ü qadın, 316-sı isə ahıl şəxslərdir.
Beynəlxalq humanitar hüquq normaları iştirakçı dövlətlərin üzərinə itkin düşmüş şəxslər barədə məlumatların qarşılıqlı olaraq verilməsi ilə bağlı öhdəliklər müəyyən edir. Bununla yanaşı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 1974-cü il 6 noyabr tarixli Qətnaməsində münaqişə tərəflərinə itkin düşmüş şəxslər barədə məlumatların qarşılıqlı olaraq verilməsi tövsiyə edilmişdir.
İtkin düşmüş azərbaycanlıların taleyi barədə problem dəfələrlə tərəfimizdən əlaqədar beynəlxalq təşkilatların diqqətinə çatdırılmış, Cenevrə Konvensiyalarının tələblərinə müvafiq olaraq itkin düşmüş soydaşlarımız barədə məlumatların Ermənistan tərəfindən təqdim olunması tələb olunmuşdur.
Xüsusilə qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan dövləti tərəfindən 2002-ci ildən etibarən mütəmadi olaraq BMT-nin Baş Assambleyasında itkin düşmüş şəxslərlə bağlı qətnamə irəli sürülür. Buna baxmayaraq, itkin düşmüş soydaşlarımızın taleyinə aydınlıq gətirilməsi istiqamətində indiyədək hər hansı əməli addımlar atılmamışdır.
İkinci Qarabağ müharibəsindən və 2023-cü il sentyabr ayında həyata keçirilmiş lokal xarakterli antiterror tədbirlərindən sonrakı dövrdə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan dövləti tərəfindən aparılan sistemli axtarış tədbirləri nəticəsində, eləcə də görülən tikinti-quruculuq işləri, habelə hadisə şahidlərinin ifadələrinə əsasən həyata keçirilmiş qazıntı işləri zamanı bir sıra kütləvi məzarlıqlar aşkarlanmış, tapılmış insan qalıqlarının eyniləşdirilməsi istiqamətində Azərbaycanın müvafiq dövlət qurumlarının gördüyü tədbirlər nəticəsində Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş bəzi şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilmişdir. Təəssüflər olsun ki, Ermənistan beynəlxalq humanitar hüquqdan irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməyərək, digər kütləvi məzarlıqların dəqiq yerləri barədə məlumatları da ölkəmizə təqdim etmir, nəticədə uzun illərdir öz doğmalarından xəbər ala bilməyən ailə üzvləri iztirablar çəkməkdə davam edir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, müharibə və digər səbəblərlə əlaqədar itkin düşmüş şəxslərin xatirəsini dərin ehtiramla yad edir və bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, dünya ictimaiyyəti, beynəlxalq təşkilatlar itkin düşmüş dörd minə yaxın soydaşımızın taleyinə aydınlıq gətirilməsi istiqamətində öz səylərini artırmalı, Ermənistan isə beynəlxalq humanitar hüquq normalarına əsasən üzərinə düşən öhdəlikləri yerinə yetirməlidir.

The Ombudsman’s Appeal Concerning 30 August – International Day of the Victims of Enforced Disappearances (Missing Persons)
29-08-2025 1464 dəfə oxunub
30 August – International Day of the Victims of Enforced Disappearances (Missing Persons) was established by the United Nations General Assembly (UNGA) to remember thousands of persons missing globally, unknown persons who had fallen in armed conflicts and military operations, or those arrested or murdered by concealment.
Armed conflicts emerging in various parts of the globe lead to the increasing of the number of enforced disappearances.
Azerbaijan, as a country facing long-term occupation, has not been able to escape from the problem concerning the missing persons. Armenia’s military aggression against Azerbaijan, which lasted thirty-years had resulted in the missing of thousands of compatriots and no information about their whereabouts so far.
According to official records, as a result of the military aggression of Armenia against Azerbaijan, about 4,000 people, of which 71 were children, 284 were women, and 316 were the elderly, have been reported as missing.
International humanitarian law (IHL) norms establish commitments for the participating states to mutually provide information about the disappeared persons. In addition, the UNGA Resolution, adopted on 6 November, 1974, recommended parties to provide information about those who are missing.
The problem of the fate of missing Azerbaijanis has been repeatedly brought by us to the attention of relevant international organizations, and Armenia has been requested to provide information about our missing compatriots in accordance with the requirements of the Geneva Conventions.
I would like to especially note that, since 2002, the State of Azerbaijan has been regularly proposing resolutions on missing persons at the UNGA. However, no practical steps have been taken to clarify the fate of our missing compatriots.
As a result of systematic search measures carried out by the State of Azerbaijan in the liberated territories as a result of the Second Karabakh War and the local anti-terrorist measures carried out in September 2023, as well as during construction and building works, as well as excavations carried out based on the testimonies of eyewitnesses, a number of mass graves were discovered. The measures taken by the relevant state bodies of Azerbaijan to identify the found human remains, and the fate of some persons missing in the First Karabakh War were clarified. Unfortunately, Armenia, failing to fulfill its obligations under the IHL, does not provide Azerbaijan  with information about the exact locations of other mass graves, as a result of which family members who have not been able to hear from their relatives for many years continue to suffer.
As the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, I deeply respect the memory of those who went missing due to war and other reasons, and I would like to emphasize once again that the world community and international organizations should increase their efforts to clarify the fate of nearly 4,000 of our missing compatriots, and Armenia should fulfill its international humanitarian law commitments.