Gəncədə “Dinlər sülhə və qarşılıqlı anlayışa çağırır” mövzusunda tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Qərb Regional Mərkəzinin və Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Gəncə-Daşkəsən Regional bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə Gəncə şəhərində 21 Sentyabr Beynəlxaq Sülh Günü ərəfəsində və “Konstitusiya və Suverenlik İli”  çərçivəsində “Dinlər sülhə və qarşılıqlı anlayışa çağırır” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov ölkəmizdə bərqərar olmuş nümunəvi dini dözümlülük və tolerantlıq mühiti, dövlətimiz tərəfindən beynəlxalq və regional sülh və təhlükəsizliyə verilən tövhələr haqqında ətraflı məlumat verərək, din-dövlət münasibətlərini tənzimləyən normativ-hüquqi aktların müddəlarını diqqətə çatdırmış, həmçinin cəmiyyətdə qarşılıqlı anlaşmaya, sülhə xidmət edən bərabərlik hüququnun təmini və bütün növ ayrı-seçkiliklə, o cümlədən, dini ayrı-seçkiliklə mübarizə istiqamətində Ombudsman Aparatının fəaliyyətini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin mövzu üzrə fikir mübadiləsi aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

An Event titled “Religions Call for Peace and Empathy” was held in Ganja City
Within the “Year of the Constitution and Sovereignty,” the Ombudsman’s West Regional Center, jointly with the Ganja-Dashkasan Regional Branch of the State Committee on Works with Religious Associations, organized an event titled “Religions call for peace and empathy” in Ganja city on the occasion of the 21 September – International Day of Peace.
During his speech, the Head of the Regional Center, Sabuhi Abbasov, spoke about the religious tolerance environment existing in Azerbaijan, as well as initiatives for regional and international peace made by our state. He provided information about the legal framework regulating religion and state relations. The Ombudsman’s mandate and current activities in the field of ensuring equality and non-discrimination that facilitate mutual understanding and peace in society were also brought to the attention of the participants.
The event ended with interactive discussions and exchange of views. Participants’ questions were answered.