Azərbaycan və Monteneqro Ombudsman təsisatları arasında təcrübə mübadiləsi təşkil olunub
İnsan hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsi sahəsində bilik və bacarıqların artırılması məqsədilə xarici ölkələrin ombudsman təsisatları ilə təcrübə mübadiləsi Azərbaycan Ombudsmanının beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində həyata keçirdiyi əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biridir. Bu qəbildən olan təcrübə mübadilələrindən biri də bu günlərdə Monteneqro Ombudsman təsisatı ilə birgə təşkil olunub.
Ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması və hüquq bərabərliyinin təmini sahəsində təcrübə mübadiləsi aparmaq məqsədilə Ombudsman Aparatının bir qrup əməkdaşı Monteneqronun Budva şəhərində “Monteneqro və Azərbaycan Ombudsman təsisatları perspektivindən ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasına dair təcrübələr” mövzusuna həsr olunmuş təlim tədbirində iştirak edib.
Təlimdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşları - Cavidan Qorçiyev, Vəfa Verdiyeva, Sevinc Şener, Fərqanə Məmmədxanova, Pərvin Rəhimov və Mikayıl Bayramov iştirak ediblər.
Tədbirin əsas məqsədi ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, gender bərabərliyi, qadınlara qarşı zorakılıq və məişət zorakılığı, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi, bərabərlik hüququnun təmin olunması və Ombudsman təsisatlarının bu sahədəki fəaliyyətinin gücləndirilməsi istiqamətində Monteneqro təcrübəsi ilə tanışlıq, eləcə də iki ölkə arasında səmərəli təcrübə mübadiləsini təşviq etmək olub.
Təlim çərçivəsində keçirilmiş plenar sessiya və panellərdə insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində Ombudsman təsisatlarının gender əsaslı zorakılıq, nifrət nitqinə qarşı mübarizədə rolu, beynəlxalq mexanizmlərin tətbiqi, əlilliyi olan şəxslərin bərabər imkanlara çıxışı, məlumatların toplanması və hesabatların hazırlanması, ictimaiyyət və media ilə əməkdaşlıq, eləcə də risk qrupunda olan şəxslərə proaktiv yanaşma kimi bir sıra aktual mövzular üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Bundan əlavə, proqram çərçivəsində nümayəndə heyəti Monteneqronun İnsan Haqları və Azlıqların Hüquqları üzrə Nazirliyində olub, onların müvafiq sahədə, xüsusilə də gender bərabərliyi və həssas qrupların hüquqlarının müdafiəsinə dair həyata keçirdikləri fəaliyyətlə tanış olub.
Yekunda mövzu üzrə interaktiv fikir mübadiləsi aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A peer to peer exchange between the Azerbaijan and Montenegro Ombudsperson’s Offices was held
One of the main areas of international cooperation of the Azerbaijani Ombudsperson is the exchange of experience with ombuds institutions of other countries to enhance professional capacity building for effective protection of human rights and freedoms. One such example was a joint peer-to-peer exchange that was recently organized for the Ombuds institution of Montenegro.
A group of staff from the Azerbaijani Ombudsperson’s Office participated in a training titled “Anti-Discrimination Practices from the Perspective of the Ombudsperson’s Offices of Montenegro and Azerbaijan,” held in Budva, Montenegro, aimed at exchanging experience in ensuring anti-discrimination and legal equality.
The staff members of the Azerbaijani Ombudsperson’s Office: Javidan Gorchiev, Vafa Verdiyeva, Sevinc Shener, Fargana Mammadkhanova, Parvin Rahimov, and Mikayil Bayramov participated in the peer-to-peer exchange.
The main purpose of the event was to familiarize participants with Montenegro’s experience in preventing discrimination, promoting gender equality, addressing violence against women and domestic violence, protecting the rights of persons with disabilities, and strengthening the activities of ombudsperson’s offices in these areas. Furthermore, the event aimed to promote effective exchange of experience between the two countries.
During the plenary sessions and panels, discussions were held on several key topics, including the role of ombuds institutions in the protection of human rights, combating gender-based violence and hate speech, the implementation of international mechanisms, equal opportunities for PWDs, data collection and report preparation, and cooperation with the public institutions and media, as well as proactive approaches to individuals in risk groups.
Alongside, as part of the program, the delegation visited Montenegro’s Ministry of Human and Minority Rights, where they obtained information about the relevant activities of the Ministry, particularly regarding gender equality and the protection of the rights of vulnerable groups.
An interactive discussion was held at the end of the event, during which questions raised by the participants were answered.