Ombudsman Səbinə Əliyeva Slovakiyada Ombudsmanların Beynəlxalq Sammitində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Slovakiya Respublikasının Bratislava şəhərində 10 Dekabr – Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş Ombudsmanların Beynəlxalq Sammitində iştirak edib.
İşgəncələrə qarşı Milli Preventiv Mexanizm (MPM) fəaliyyəti çərçivəsində əldə olunmuş müsbət təcrübələrin mübadiləsi məqsədilə təşkil edilmiş beynəlxalq tədbirdə Səbinə Əliyeva ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi və təşviqi sahəsində fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb, bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan və Slovakiyanın ombudsman institutları arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirən Müvəkkil bu əməkdaşlığın daha da dərinləşəcəyinə ümidvar olduğunu qeyd edib.
Səbinə Əliyeva Azərbaycan Ombudsmanının Milli Preventiv Mexanizm mandatı çərçivəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib, Ombudsman və Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrə mütəmadi olaraq başçəkmələrin həyata keçirildiyini, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi məqsədilə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, saxlanma şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində təklif və tövsiyələrin verildiyini, bu sahədə müsbət təcrübələrin əldə edildiyini, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklər nəticəsində MPM mandatının bir qədər də genişləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman, həmçinin məhkumların və onların ailə üzvlərinin müraciətləri əsasında ölkə Prezidentinə əfv təklifləri ilə müraciət etdiyini, Ombudsmanın fəaliyyəti dövründə onun vəsatəti ilə ümumilikdə 900 məhkumun əfv edildiyini diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq Sammit çərçivəsində insan hüquqları sahəsində fərqlənmiş şəxslərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib, həmin tədbirdə beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ilə yanaşı, 25 ölkənin səfiri, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Slovakiya Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vüsal Abdullayev iştirak edib.
Tədbirin sonunda Ombudsmanların Sammitinin yekunlarına dair Bratislava Bəyannaməsi qəbul olunub.
Daha sonra Ombudsman Səbinə Əliyeva Slovakiya Respublikasının Avropa İşləri üzrə Milli Şurasının Komitəsində keçirilmiş görüşdə iştirak edib.

The Ombudsperson Sabina Aliyeva participated in the “International Mini-Summit of Ombudspersons” in Slovakia
11-12-2025 959 dəfə oxunub
The Ombudsperson of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the “International Mini-Summit of Ombudspersons” that took place in Bratislava, Slovakia, dedicated to December 10th – International Human Rights Day.
The purpose of this international event was to share good practices in the field of national preventive mechanisms. The Azerbaijani Ombudsman stressed the important role of ombuds institutions and NHRIs in the protection and promotion of human rights and freedoms, along with the necessity of international cooperation.
Noting the effective cooperation between ombuds institutions of Azerbaijan and Slovakia, the Ombudsman expressed her confidence that these relations will further deepen.
Sabina Aliyeva provided detailed information on the activities of the Azerbaijani Ombudsman within the National Preventive Mechanism mandate, noting that the Ombudsman and members of the National Preventive Group regularly visit institutions where individuals cannot leave voluntarily, provide suggestions and recommendations to improve the legislation and detention conditions to protect the rights of detainees, and that good experiences have been gained in this area. Following the amendments made to the Constitutional Law "On the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan," the mandate of the NPM has been slightly expanded.
The Ombudsman also noted that he has appealed to the country’s president with proposals for pardons based on the appeals of prisoners and their family members and that a total of 900 prisoners have been pardoned during the Ombudsman's term of office.
As part of the International Summit, a ceremony was held to honor individuals recognized for their contributions to human rights. Along with representatives of international organizations, the event was attended by ambassadors of 25 countries, including Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Slovak Republic Vusal Abdullayev.
The event concluded with the adoption of the Bratislava Declaration, reflecting the Summit of Ombudspersons’ results. Subsequently, Ombudsperson Sabina Aliyeva attended a session of the Committee for European Affairs of the National Council of the Slovak Republic.