“Bərabərlik hüququnun təmini və ayrı-seçkiliklə mübarizə” mövzusunda hüquqi maarifləndirici təlim keçirilib
05-02-2026 1184 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Qərb Regional Mərkəzinin və Regional İnkişaf ictimai Birliyinin (RİİB) birgə təşkilatçılığı ilə “Bərabərlik hüququnun təmini və ayrı-seçkiliklə mübarizə” mövzsusunda hüquqi maarifləndirici təlim keçirilib.
Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov beynəlxalq hüquq və Azərbaycan Respublikasının milli qanunvericiliyində ayrı-seçkiliyi qadağan edən və bərabərlik hüququnu təsbit edən hüquq normaları, həmçinin həmin normaların müdafiə mexanizmləri haqqında ətraflı məlumat verib, ayrı-seçkiliklə mübarizə və bərabərlik hüququnun təmini və təşviqinin Azərbaycan Ombudsmanının əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib.
Təlimdə, həmçinin Ombudsmanın “916” Çağrı Mərkəzi barədə də iştirakçılara məlumat verilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və ayrı-seçkiliklə mübarizəyə dair maarifləndirici nəşrlər paylanılıb.

A legal awareness-raising training on “Ensuring the Right to Equality and Combating Discrimination" was conducted
05-02-2026 1185 dəfə oxunub
The Ombudsman’s West Regional Centre and the Regional Development Public Union (RDPU) organized a joint training on “Ensuring the Right to Equality and Combating Discrimination”.
Head of the Regional Center, Sabuhi Abbasov, comprehensively spoke about legal norms in international law and the national legislation, prohibiting discrimination and protecting the right to equality, as well as on the related protection mechanisms. He also noted that promoting non-discrimination and equality is one of the main areas of activity of the Ombudsman of Azerbaijan.
During the training, participants were informed about the Ombudsman’s “916” Call Centre, their questions were answered, and awareness-raising publications on combating discrimination were distributed to them.