Ombudsman Səbinə Əliyeva Moldovanın ölkəmizdəki səfirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Moldova Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Aleksandr Esaulenkonu qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və Moldova arasında sıx dostluq münasibətlərinin mövcud olması məmnunluqla qeyd edilib.
Müvəkkil insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə qonağa ətraflı məlumat verib. Beynəlxalq əməkdaşlığa mühüm əhəmiyyət verdiyini bildirən Səbinə Əliyeva iki ölkənin Ombudsman təsisatları arasında ikitərəfli və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində sıx əlaqələrin mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdən sonra Moldovanın ölkəmizdəki səfiri Aleksandr Esaulenko Ombudsman Aparatında təşkil edilmiş və ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı yürüdülmüş soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinə dair tarixi faktları özündə əks etdirən “Susmayan həqiqətlər” sərgisi ilə tanış olub, sərginin xatirə dəftərinə ürək sözlərini yazıb.

Ombudsman Sabina Aliyeva received the Ambassador of Moldova to Azerbaijan
Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan received Aleksandr Esaulenko, the Extraordinary and Pleniponteiary Ambassador of Moldova to Azerbaijan.
During the meeting, the parties expressed satisfaction with the existing friendly relations between two countries.
The Ombudsman informed the diplomat about her activities in the field of protecting human rights and freedoms. Emphasizing the international cooperation, Sabina Aliyeva stressed the close relations between the ombuds institutions of both countries at the bilateral level and within the international organizations.
The parties also discussed other issues of mutual interest during the meeting.
In his turn, the Ambassador, A. Esaulenko familiarized himself with the exhibition organized in the Ombudsman Office, presenting the facts about the genocide and ethnic cleansing policy carried out by Armenia and signed a exhibition’s guest book.