Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzi tərəfindən “Əlilliyi olan şəxslərin bərabərlik hüquqlarının təmini” mövzusunda hüquqi maarifləndirici tədbir keçirilib
23-04-2026 732 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm və müstəqil monitorinq mexanizmi mandatı çərçivəsində Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin 2 saylı istintaq təcridxanasında həmin müəssisədə saxlanılan əlilliyi olan təqsirləndirilən şəxslərin iştirakı ilə “Əlilliyi olan şəxslərin bərabərlik hüquqlarının təmini” mövzusunda hüquqi maarifləndirici görüş keçirilib.
Tədbirdə Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzinin rəhbəri, Milli Preventiv Qrupun üzvü Səbuhi Abbasov ölkəmizdə əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi, sosial təminatı, reabilitasiya və cəmiyyətə inteqrasiyası sahəsində məqsədyönlü işlərin aparıldığını qeyd edib. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası 2008-ci ildə “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” BMT-nin Konvensiyasına qoşulub və Konvensiyadan irəli gələn öhdəliklər uğurla yerinə yetirilir.
Eyni zamanda, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsinin Ombudsmanın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğu qeyd edilib. Bildirilib ki, "Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklərə əsasən Müvəkkilə “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyalarının həyata keçirilməsi səlahiyyəti verilib.
Tədbirdə əlilliyi olan şəxslərin hüquqları, o cümlədən təqsirləndirilən şəxslərin hüquqları və həmin hüquqların müdafiəsi mexanizmləri, əlilliyi olan şəxslərə münasibətdə ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyi və bərabərlik hüquqlarının təmin edilməsi barədə ətraflı məlumat verilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

The Ombudsman’s West Regional Center holds a legal awareness event on ensuring equality rights of persons with disabilities
23-04-2026 733 dəfə oxunub
At the instruction of Sabina Aliyeva, Ombudsman of Azerbaijan, the West Regional Center, within the framework of the Ombudsman’s National Preventive Mechanism and Independent Monitoring (IMM) mandate, held a legal awareness event at Pre-trial Detention Facility No. 2 of the Penitentiary Service under the Ministry of Justice. The theme of the event, which was organized for detained persons with disabilities, was focused on “Ensuring Equality Rights of Persons with Disabilities”.
During the event, Sabuhi Abbasov, Head of the Ombudsman’s West Regional Center and NPG Member, spoke about efforts that are being purposefully carried out in Azerbaijan to protect the rights of persons with disabilities, and ensure their social welfare, rehabilitation, and integration into society.
It was highlighted that Azerbaijan acceded to the UN CRPD in 2008 and is successfully implementing its obligations under the Convention.
It was further noted that the Ombudsman also prioritizes protecting the rights of people with disabilities. In accordance with amendments to the Constitutional Law “On the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan,” the Ombudsman has been empowered IMM functions for the implementation and promotion of the CRPD.
During the event, detailed information was provided on the rights of persons with disabilities, including the rights of accused persons and mechanisms for their protection, the prohibition of discrimination, and the principle of equality. Participants’ questions were also addressed.