Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) “İnsan Hüquqları Aylığı”nın elan olunması ilə bağlı M Ü R A C İ Ə T İ
18-05-2026 1884 dəfə oxunub
Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il 18 iyun tarixində Azərbaycan Respublikasında ilk “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiqi ilə insan hüquqlarının təmin olunması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edilmiş, bununla da ölkəmizdə bu sahədə ardıcıl və sistemli fəaliyyətin möhkəm təməli qoyulmuşdur.
Ulu Öndərin insan hüquqları sahəsində müəyyən etdiyi uğurlu siyasətin davamlılığını təmin edən və müasir dövrün çağırışlarına uyğun şəkildə inkişaf etdirən ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə 18 iyun Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü kimi təsis edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən hər il həmin əlamətdar gün ərəfəsində 18 may–18 iyun tarixləri “İnsan Hüquqları Aylığı” elan edilir, paytaxtda və regionlarda insan hüquqlarına həsr olunmuş müxtəlif tədbirlər keçirilir və bu təşəbbüs artıq ənənə halını almışdır. Bu ənənənin davamı olaraq, qarşıdan gələn 18 iyun – Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü ərəfəsində cari ilin 18 may–18 iyun tarixlərini ölkədə “İnsan Hüquqları Aylığı” (bundan sonra – Aylıq) elan edirik.
Aylığın başlıca məqsədi insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin, ölkəmizin qoşulduğu beynəlxalq müqavilələrin, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin, qüvvədə olan qanunvericilik aktlarının, o cümlədən dövlət proqramları, strategiyalar, milli fəaliyyət planları, konsepsiyalar və digər strateji sənədlərin icrasının səmərəliliyinin artırılmasıdır. Eyni zamanda, ayrı-seçkilik, erkən evlilik, zorakılıq, narkomaniya və korrupsiya kimi neqativ hallara qarşı mübarizəni gücləndirmək, cəmiyyətdə hüquqi düşüncə və hüquq mədəniyyətini inkişaf etdirmək, insan hüquqlarının təmin edilməsi sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlər, mövcud vəziyyət və qarşıda duran vəzifələr barədə ictimaiyyətin məlumatlılıq səviyyəsini yüksəltmək də əsas hədəflərdəndir.
Müasir dövrdə insan hüquqlarının təmini ilə bağlı çağırışlar daha da şaxələnmişdir. Rəqəmsal transformasiya, süni intellekt texnologiyalarının sürətli inkişafı, informasiya mühitində baş verən dəyişikliklər, iqlim dəyişiklikləri və postmünaqişə reallıqları bu sahədə yeni yanaşmaların tətbiqini zəruri edir. Bu kontekstdə rəqəmsal mühitdə hüquqların qorunması, şəxsi məlumatların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, dezinformasiyaya qarşı mübarizə, süni intellektin etik və məsuliyyətli tətbiqi, eləcə də gənclərdə hüquq mədəniyyətinin formalaşdırılması xüsusi aktuallıq kəsb edir.
Bununla yanaşı, sosial cəhətdən həssas əhali qruplarının hüquqlarının təmin edilməsi, inklüziv cəmiyyətin inkişafı, sosial xidmətlərə bərabər çıxış imkanlarının genişləndirilməsi və hüquqi maarifləndirmə fəaliyyətlərinin gücləndirilməsi prioritet istiqamətlər sırasındadır. Postmünaqişə dövründə təhlükəsiz yaşayış mühitinin təmin edilməsi, mina təhlükəsi ilə bağlı maarifləndirmə tədbirlərinin genişləndirilməsi, reinteqrasiya proseslərinin insan hüquqları prinsiplərinə uyğun həyata keçirilməsi də xüsusi diqqət tələb edən məsələlərdəndir.
2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi şəhər mühitinin insan hüquqları ilə ayrılmaz bağlılığını xüsusi aktuallaşdırır. Bu baxımdan, təhlükəsiz, sağlam və inklüziv yaşayış mühitinin formalaşdırılması, həssas qruplar üçün əlçatanlığın təmin edilməsi, ekoloji tarazlığın qorunması və qərarvermədə ictimai iştirakın gücləndirilməsi insan hüquqlarının səmərəli həyata keçirilməsinin mühüm şərti kimi çıxış edir.
Qeyd olunan çağırışlar nəzərə alınaraq, Aylıq çərçivəsində insan hüquqlarına dair aktual mövzular üzrə hüquqi maarifləndirmə fəaliyyətinin genişləndirilməsi zəruri hesab olunur.
Bu baxımdan dövlət orqanlarını, bələdiyyələri, elm, təhsil, mədəniyyət, tibb və sosial xidmət, cəzaçəkmə müəssisələrini, vətəndaş cəmiyyəti institutlarını – qeyri-hökumət təşkilatlarını (ictimai birliklər və fondlar), media subyektlərini, həmkarlar ittifaqlarını, eləcə də digər aidiyyəti qurum və müəssisələri Aylığın yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə müxtəlif maarifləndirmə tədbirləri və ictimai məlumatlandırma kampaniyaları təşkil etməyə, maarifləndirici materiallar hazırlayıb əhali arasında yaymağa, habelə həyata keçirilən tədbirlərin və sosial çarxların media və rəqəmsal platformalarda geniş işıqlandırılmasına fəal şəkildə qoşulmağa çağırırıq.
Yeri gəlmişkən, insan hüquqları sahəsində müasir çağırışların beynəlxalq müstəvidə müzakirəsinə töhfə vermək məqsədilə Aylığın yekunu olaraq 2026-cı il 18–19 iyun tarixlərində Bakı şəhərində “Süni intellekt dövründə insan hüquqları: imkanlar, risklər və məsuliyyətlər” mövzusuna həsr olunmuş Ombudsmanların Bakı Sammitinin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Sammit çərçivəsində mövzu üzrə fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılması, eləcə də beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinə töhfə verəcək Bakı Bəyannaməsinin qəbul edilməsi planlaşdırılır.
Aylıq müddətində həyata keçirilən fəaliyyətlər barədə məlumatların media resurslarında geniş işıqlandırılması, eləcə də sosial media platformalarında #İnsanHüquqlarıAylığı#HumanRightsMonth həştəqləri ilə paylaşılması xahiş olunur.
Sonda, şəhid ailələri, müharibə iştirakçıları, mina qurbanları, əlilliyi olan şəxslər, uşaqlar, ahıllar, qaçqınlar, keçmiş məcburi köçkünlər və miqrantlar da daxil olmaqla, əhalinin bütün qruplarının hüquqlarının təşviqi, müdafiəsi və təmini məsələlərinə xüsusi həssaslıqla yanaşılacağına, bu sahədə maarifləndirmə fəaliyyətlərinin daha da genişləndiriləcəyinə, görülən işlərin ictimaiyyətə operativ və dolğun şəkildə çatdırılmasında, habelə media və rəqəmsal platformalarda işıqlandırılmasında yüksək fəallıq nümayiş etdiriləcəyinə inanır və əvvəlcədən təşəkkürümüzü bildiririk.

Appeal of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding the announcement of the “Human Rights Month”
18-05-2026 1885 dəfə oxunub
By the approval of the first “State Program on the Protection of Human Rights” in the Republic of Azerbaijan on June 18, 1998, by National Leader Heydar Aliyev, the protection of human rights was identified as one of the main directions of state policy, thereby establishing a strong foundation for consistent and systematic activity in this field in our country.
June 18 was proclaimed Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan by the decree dated June 18, 2007, of the country’s President, Mr. Ilham Aliyev, who successfully continued the human rights policy established by the Great Leader and further advanced it in line with the demands of the modern era.
Each year, on the eve of this significant day, on the initiative of the Ombudsman of Azerbaijan, the period from May 18 to June 18 is declared “Human Rights Month”. Various events dedicated to human rights are held across the country, and this has already become a tradition. In line with this tradition, on the eve of June 18 — Human Rights Day in Azerbaijan, we hereby declare the period from May 18 to June 18 of the current year as “Human Rights Month” (hereinafter the month-long campaign) in the country.
The main goal of the month-long campaign is to make better the efforts to protect human rights and freedoms, follow international treaties that the country has agreed to, achieve the Sustainable Development Goals, and comply with relevant legislative acts and state programs, strategies, national action plans, concepts, and other important documents.
Furthermore, key objectives also include strengthening the fight against discrimination, early marriage, violence, drug addiction, and corruption; increasing public legal awareness and legal culture; and the progress achieved in the process of raising public awareness, the current situation, and the existing challenges in human rights protection.
In the modern era, human rights challenges have become more complex. Digital transformation, the rapid development of artificial intelligence technologies, changes in the information environment, climate change, and post-conflict realities require the adoption of new approaches in this field. In this context, the protection of rights in the digital environment, ensuring the security of personal data, combating disinformation, the ethical and responsible use of artificial intelligence, and the development of a legal culture among young people are of particular importance.
In addition, the protection of socially vulnerable groups, the development of an inclusive society, the expansion of equal access to social services, and strengthened legal awareness efforts remain key priorities. In the post-conflict period, particular attention is also required to ensure a safe living environment, to expand mine risk awareness activities, and to implement reintegration processes in line with human rights principles.
The declaration of 2026 as the “Year of Urban Planning and Architecture” underscores the close interconnection between the urban environment and human rights. In this regard, the creation of a safe, healthy, and inclusive living environment, ensuring accessibility for vulnerable groups, protecting ecological balance, and strengthening public participation in decision-making constitute essential conditions for the effective realization of human rights.
Taking into account the above-mentioned challenges, it is considered necessary to expand legal awareness activities on current topics related to human rights during this month-long campaign.
In this regard, we call on state bodies, municipalities, science, education, culture facilities, medical and social services, penitentiaries, civil society organizations - non-governmental organizations (public associations and foundations), media entities, and trade unions, as well as other relevant institutions and institutions to organize various educational events and public awareness campaigns, prepare and distribute educational materials among the population, and actively participate in the wide coverage of the events and social videos on media and digital platforms in order to hold the month-long campaign at a high level.
By the way, as a concluding event of the month-long campaign, the Baku Summit of Ombudspersons is planned to be held in Baku city on June 18–19, 2026. The theme of the summit will be “Human Rights in the Age of Artificial Intelligence: Opportunities, Risks, and Responsibilities.” This event will contribute to the international discussions on contemporary challenges in the field of human rights. During this month-long campaign, the Baku Declaration will facilitate the exchange of views and experiences on the topic and support the adoption of strengthening international cooperation.
You are kindly requested to ensure activities carried out during the month-long campaign are broadly broadcasted by media, as well as to share related content on social media platforms using the hashtags #İnsanHüquqlarıAylığı and #HumanRightsMonth.
Finally, we believe that special sensitivity will be shown toward the promotion, protection, and fulfillment of the rights of all groups of the population, including families of martyrs, war veterans, mine victims, persons with disabilities, children, the elderly, refugees, formerly internally displaced persons, and migrants. We also confident that awareness-raising activities in this field will be further expanded and that a high level of engagement will be demonstrated in promptly and comprehensively informing the public about the work carried out, as well as in ensuring its coverage across media and digital platforms. We express our gratitude in advance for your support and cooperation.