Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Sammiti öz işinə başlayıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə Bakı şəhərində 18 İyun – Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş “Süni intellekt dövründə insan hüquqları: imkanlar, risklər və məsuliyyətlər” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Sammiti öz işinə başlayıb.
Tədbirdə 30-a yaxın ölkədən ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının, bir sıra beynəlxalq təşkilatların rəhbər və nümayəndələri, dövlət orqanlarının yüksək vəzifəli şəxsləri, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri, habelə süni intellekt və insan hüquqları sahəsində tanınmış ekspertlər iştirak edirlər.
Sammitdə rəqəmsal məkanda hüquqların qorunması, məlumatların mühafizəsi, məxfilik və dezinformasiyaya qarşı mübarizə, süni intellektin əmək bazarına və məşğulluğa təsiri,süni intellekt sistemlərində şəffaflıq, ədalət və bərabərlik, rəqəmsal savadlılıq mövzularında panel sessiyalar təşkil olunacaq.

The International Baku Ombudsmen Summit Has Begun Its Work
The International Baku Ombudsmen Summit set on the theme "Human Rights in the Era of Artificial Intelligence: Opportunities, Risks, and Responsibilities," organized in Baku at the initiative of the Ombudsman of Azerbaijan and dedicated to June 18, Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan, has begun its work.
The event is attended by heads and representatives of ombudsman institutions and national human rights institutions from nearly 30 countries, leaders of several international organizations, high-ranking government officials, representatives of civil society institutions, as well as renowned experts in the field of artificial intelligence and human rights.
The summit will feature panel sessions on the protection of rights in the digital space, data protection, privacy and the fight against disinformation, the impact of artificial intelligence on the labor market and employment, transparency, fairness and equality in AI systems, and digital literacy.