“Genderə giriş” mühazirələr toplusu kitabı ingilis dilində dərc edilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində çoxşaxəli fəaliyyətində qadın hüquqlarının müdafiəsi, gender bərabərliyinin təmini və təbliği daim prioritet məsələlərdəndir. Müvəkkilin təşəbbüsü ilə artıq bir neçə ildir ki, Bakı Dövlət Universitetində “Genderə giriş” fənni müstəqil bir fənn kimi tədris olunur.
Bu günlərdə “Genderə giriş” mühazirələr toplusu kitabı təkmilləşdirilərək və ingilis dilinə tərcümə olunaraq Ombudsmanın ümumi redaktəsi ilə dərc edilib.
Gender sahəsində elmi-tədqiqat işi həyata keçirən mütəxəssislər və tələbələrin istifadəsi üçün nəzərdə tutulmuş bu kitabda gender bərabərliyinin və qadın hüquqlarının müdafiəsi üzrə aktual məsələlərə toxunulub.

The Compilation of Lectures "Introduction to Gender" was published in English
Protecting women’s rights, as well as ensuring and promoting gender equality are always among the priority issues in the extensive activities of Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan. On her initiative, the independent course "Introduction to Gender" has been taught at Baku State University for several years.
Recently, the book "Introduction to Gender" lecture series has been updated and translated into English, and it has been published under the general editorship of the Ombudsman.
This book, which is intended for researchers and students engaged in scientific research in the field of gender, covers the current issues related to gender equality and the protection of women's rights.