Ombudsman İtkin düşmüş şəxslər üzrə Beynəlxalq Komissiyanın nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İtkin düşmüş şəxslər üzrə Beynəlxalq Komissiyanın (ICMP) siyasət və əməkdaşlıq üzrə direktoru Andreas Kleiserin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
ICMP hökumətlər, vətəndaş cəmiyyəti institutları və beynəlxalq təşkilatlarla hərbi münaqişələr, insan hüquqlarının pozulması, təbii fəlakətlər, qeyri-qanuni miqrasiya və digər səbəblər nəticəsində itkin düşmüş şəxslərin məsələlərinin həlli istiqamətində fəaliyyət göstərir.
S.Əliyeva görüşdə Ombudsmanın mandatı və insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib.
Müvəkkil Ombudsman Aparatında və regional mərkəzlərdə insanların canlı qəbulunun həyata keçirildiyini bildirib. Eyni zamanda, müraciətlərin 24/7 rejimində fəaliyyət göstərən “916” Çağrı Mərkəzi, elektron qaydada və sosial şəbəkələr vasitəsilə qəbul olunduğu, pozuntu hallarının operativ şəkildə aradan qaldırılması, vətəndaşların informasiya sorğularının cavablandırılması istiqamətində zəruri tədbirlərin görüldüyü qeyd edilib.
Ombudsman Birinci Qarabağ müharibəsində 4000-ə yaxın azərbaycanlının itkin düşdüyünü, onların taleyinin indiyədək məlum olmadığını, Ermənistanın insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozmasına görə məsuliyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb. Müvəkkil bu məsələnin beynəlxalq platformalarda qaldırılması, o cümlədən aidiyyəti beynəlxalq qurum və təşkilatlara müraciətlərin edilməsindən bəhs edib.
Ombudsman otuz ilə yaxın dövr ərzində torpaqlarımızı işğal altında saxlayan Ermənistanın mina terroru törətdiyini qeyd edib. Müvəkkil dəfələrlə tələb olunmasına baxmayaraq, minalanmış ərazilərin dəqiq xəritələrinin hələ də ölkəmizə təqdim edilmədiyini, nəticədə çoxsaylı mülki şəxslərin mina qurbanına çevrildiyini bildirib.
S.Əliyeva müharibə və postmüharibə dövründə Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin pozulması ilə bağlı faktların araşdırılması üçün Ombudsman tərəfindən faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirildiyini, yerində araşdırmalar aparıldığını və əldə olunan faktoloji materiallara əsaslanan hesabat və bəyanatlar hazırlanaraq aidiyyəti beynəlxalq insan hüquqları qurumlarına göndərildiyini diqqətə çatdırıb.

The Ombudsman had a meeting with the delegation of the International Commission on Missing Persons
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman), Sabina Aliyeva, had a meeting with the delegation led by Mr. Andreas Kleiser, the Director for Policy and Cooperation of the International Commission on Missing Persons (ICMP).
ICMP engages with governments, civil society organizations, and international organizations in activities aimed at addressing the issues of missing persons resulting from armed conflicts, human rights violations, natural disasters, irregular migration, and other causes.
During the meeting, S. Aliyeva gave detailed information about the Ombudsman’s mandate and the directions of activities in the field of protection of human rights and freedoms.
The Ombudsman said that live reception of people is implemented at the Ombudsman's Office and regional centers. At the same time, it was noted that applications are received through the '916' Call Center, which operates 24/7 mode, and electronic means and social networks, necessary measures are taken for prompt resolution of violations, and responses to citizens' information requests.
The Ombudsman emphasized that nearly 4,000 Azerbaijanis went missing in the First Karabakh War and their fate remains unknown so far, and that Armenia is responsible for flagrant violations of human rights and norms of international humanitarian law. The Ombudsman spoke about raising this issue on international platforms, including making appeals to relevant international institutions and organizations.
The Ombudsman noted that Armenia, which held our territories for nearly thirty years under occupation, has committed mine terrorism. The Ombudsman added that despite repeated demands, accurate maps of the mined areas have not yet been provided to our country, which results in numerous civilian casualties from landmines.
S. Aliyeva emphasized that in order to investigate the violations of international humanitarian law norms and principles by Armenia during the war and post-war period, the Ombudsman has carried out fact-finding missions, and conducted on-site investigations, and prepared reports and statements based on the obtained factual materials, which have been sent to relevant international human rights institutions.