Ombudsman Vətəndaşsızlıq üzrə Yüksək Səviyyəli Konfransda iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidməti və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMT QAK) ölkəmizdəki Nümayəndəliyinin birgə əməkdaşlığı ilə keçirilmiş Vətəndaşsızlıq üzrə Yüksək Səviyyəli Konfransda iştirak edib.
Azərbaycanın və bir sıra xarici ölkələrin dövlət rəsmilərinin, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi konfransda Ombudsman açılış nitqi ilə çıxış edib.
S.Əliyeva Ombudsman təsisatının qaçqınların, məcburi köçkünlərin, vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və onların dəstəklənməsi, müvafiq beynəlxalq sənədlərin müddəalarının implementasiyası sahəsində fəaliyyəti barədə məlumat verib, Ombudsmanın ünvanına daxil olmuş müraciətlər əsasında bu şəxslərin etibarlı sənədlərlə təmin edilməsi istiqamətində geniş tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. Müvəkkil daha həssas vəziyyətdə olan əhali qruplarının daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını qeyd edib.
Ombudsman tarix boyu Ermənistanın etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində yüz minlərlə azərbaycanlının öz doğma torpaqlarından didərgin salındığını, Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1988-1993-cü illərdə növbəti silahlı təcavüzü nəticəsində isə bir milyondan artıq soydaşlarımızın otuz ilə yaxın müddət ərzində qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşadığını konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

The Ombudsman Sabina Aliyeva participated in the High-Level Conference on Statelessness
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, took part in the high-level Conference on Statelessness, which was held in collaboration with the State Migration Service of Azerbaijan and the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) Representation in Azerbaijan.
During the conference, attended by government officials from Azerbaijan and a number of foreign countries, as well as representatives of civil society organizations, the Ombudsman made an opening speech.
S. Aliyeva gave information about the Ombudsman Institution’s activities in the field of protecting and supporting the rights of refugees, internally displaced persons (IDPs), and stateless persons and the implementation of relevant international documents. She also noted that, based on the applications received by the Ombudsman, comprehensive measures have been taken to ensure the provision of reliable documents to these persons. The Ombudsman emphasized that vulnerable groups of the population are always kept in focus.
Furthermore, the Ombudsman drew the attention of the conference participants to the fact that throughout history, hundreds of thousands of Azerbaijanis were forcibly displaced from their native lands as a result of Armenia's policy of ethnic cleansing, and due to Armenia's military aggression during the years 1988-1993, over a million of our compatriots have been living as refugees and IDPs for about thirty years.