Ombudsman AŞPA-nın Monitorinq Komitəsinin həmməruzəçilərini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) Monitorinq Komitəsinin həmməruzəçiləri Yan Lidel-Qreynger və Liz Kristoferseni qəbul edib. Görüşdə Milli Məclisin deputatı, Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin üzvü Kamal Cəfərov da iştirak edib.
Görüş zamanı S.Əliyeva Ombudsmanın insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Ombudsman Konstitusiya Qanununda təsbit edilmiş mandatının mövcud müsbət beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq genişləndirilməsi ilə bağlı “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa təklif olunan əlavə və dəyişikliklərdən bəhs edib.
Ombudsman Milli Preventiv Mexanizm qrupu ilə birgə insanların öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə mütəmadi olaraq başçəkmələr həyata keçirildiyini bildirib. Eyni zamanda, MPM fəaliyyəti ilə bağlı illik hesabatların dərc olunduğu, indiyədək hazırlanmış hesabatlarda qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş 200-dən çox təklif və tövsiyənin öz əksini tapdığı qeyd edilib.
Ombudsman əlilliyi olan şəxslərin, ahılların, uşaqların, qaçqınların, keçmiş məcburi köçkünlərin, miqrantların və əhalinin digər həssas qruplarının hüquqlarının müdafiəsinə daim diqqətlə yanaşıldığını vurğulayıb.
Müvəkkil Ermənistanın Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş 4000-ə yaxın soydaşımızın taleyi barədə məlumatları bu günədək təqdim etmədiyini bildirib. Həmçinin Ermənistan tərəfindən işğal dövründə Azərbaycan torpaqlarında mina terroru həyata keçirildiyi, basdırılmış minaların azad edilmiş ərazilərimizə təhlükəsiz qayıdışı ləngitdiyi, aparılan genişmiqyaslı tikinti-quruculuq və bərpa işlərinə ciddi maneə yaratdığı diqqətə çatdırılıb.

The Ombudsperson received the co-rapporteurs of the PACE Monitoring Committee
The Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva, received Mr. Ian Liddell-Grainger and Ms. Liz Kristoffersen, the co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Monitoring Committee. Mr. Kamal Jafarov, a member of the Parliament and the Azerbaijani delegation to PACE, also participated in the meeting.
During the meeting, S. Aliyeva gave broad information on the Ombudsman’s main activity directions in the field of protection of human rights and freedoms. The Ombudsperson spoke about the additions and amendments proposed to the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan regarding the broadening of the Ombudsperson’s mandate enshrined in the Constitutional Law in compliance with international best practices.
The Ombudsperson said that regular preventive visits are conducted to the places which persons cannot leave on their own will, together with the National Preventive Mechanism (NPM) Group. In addition, it was noted that annual reports about NPM activity have been published, and over 200 recommendations and suggestions for improving the legal framework have been reflected in the reports so far.
S. Aliyeva underlined that the protection of the rights of persons with disabilities, the elderly, children, refugees, former internally displaced persons, migrants, and other vulnerable groups of the population is always carefully approached.
The Ombudsperson stated that information about the fate of nearly 4,000 of our compatriots who went missing during the First Karabakh War has not been provided by Armenia to date. Furthermore, it was highlighted that Armenia carried out mine terrorism in the territories of Azerbaijan during the occupation period. It was also noted that the existence of the landmines delays the safe return to our liberated territories and seriously impedes the restoration and construction works there.
During the meeting, questions from the guests were answered, and a mutual exchange of ideas was conducted.