05-06-2023 1800 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Ombudsmanın İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi saxlama yerlərinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmələr davam etdirilir.
Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində (MPM) BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələblərinə uyğun təşkil olunmuş növbəti başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyətinin araşdırılmasından ibarət olub.
Başçəkmə zamanı bu il may ayının 26-da Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Zəngilan rayonunun Rəzdərə kəndi ərazisindən keçən hissəsində Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədinin pozulması və digər qanunsuz əməllərin törədilməsi ilə bağlı saxlanılmış və məhkəmə qərarı ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunmuş Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin 2 hərbi qulluqçusu - Hovaqimyan Harut Yuriki və Qazaryan Karen Aşoti qəbul edilib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində həmin şəxslər konfidensial qaydada qəbul olunub, müraciətləri yerində dinlənilib. Qəbul edilmiş şəxslərin saxlanma şəraitindən və rəftardan şikayətləri olmamış, yaradılmış şəraitə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıqlarını bildirmişlər.
Başçəkmə çərçivəsində saxlanma şəraiti – kameraların vəziyyəti, şəxsi gigiyena və sanitariya şəraiti, tibbi xidmət, qidalanma məsələləri yerində araşdırılıb.
Eləcə də həmin şəxslərə münasibətdə də heç bir fərq qoyulmadan beynəlxalq hüquq normalarına uyğun hüquqlarının, lazımi tibbi-psixoloji xidmətin təmin olunduğu müşahidə edilib və qəbul olunmuş şəxslərin özləri də bunu təsdiq ediblər.
Saxlanılan şəxslər üçün kameralarda bədii ədəbiyyat və informasiya materiallarının (öz dillərində) olması müşahidə olunub. Qəbul edilmiş şəxslərə hüquqları üzrə müraciət mexanizmləri ilə bağlı öz dillərində qanunvericilik aktları və beynəlxalq sənədlər, Ombudsmana və 916 Çağrı Mərkəzinə müraciət imkanlarına dair məlumatlandırıcı nəşrlər təqdim edilib.

Azerbaijani Ombudsperson visited the detainees of Armenian nationality
The Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva in the framework of her mandate as a National Preventive Mechanism (NPM) visited the two servicemen of the Armenian Armed Forces, Harut Yurik Hovagimyan and Karen Ashot Ghazaryan in pre-trial detention center, who were detained on 26 May of 2023 on the Azerbaijani-Armenian border section passing through the territory of Razdara village in Zangilan region, in connection with a violation of the state border of the Republic of Azerbaijan and commission of other illegal actions, and attracted as defendants by court decision. The members of the Ombudsperson’s National Preventive Group for Prevention of Torture also accompanied her during this visit.
The objective of this visit was to investigate the detention conditions of these persons and the treatment towards them.
Under the NPM jurisdiction, the detainees were confidentially interviewed by the Ombudsperson. During the interviews the detainees expressed no complaints about their detention conditions or treatment.
Furthermore, during the visit it was observed that the necessary healthcare and psychological services were provided for them. This was also confirmed by the detainees themselves during the interviews.
The detainees were given the number of the Call Center of 916 of the Ombudsman Institution operating 24/7 and also explained the procedure to the Ombudsperson. They were also presented informative publications on the application procedures and relevant international documents in their native language.