Ombudsman Aparatının əməkdaşları “Beynəlxalq humanitar hüququn milli səviyyədə implementasiyası” mövzusunda seminarda iştirak edib
01-06-2023 1516 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) birgə təşkilatçılığı ilə “Beynəlxalq humanitar hüququn milli səviyyədə implementasiyası” mövzusunda birgə seminar təşkil olunub.
Seminarın məqsədi beynəlxalq humanitar hüququn implementasiyası ilə bağlı məlumatlılığın artırılması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və bu sahədə qarşılaşılan çətinliklərin aradan qaldırılması istiqamətində birgə əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparmaq olub.
Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin ekspertlərinin də iştirak etdiyi seminarda Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri xanım Draqana Kojiç açılış nitqi ilə çıxış edib və seminarın işinə uğurlar arzulayıblar.
Çıxış zamanı Ombudsman otuz ilə yaxın dövr ərzində torpaqlarımızı işğal altında saxlayan Ermənistanın həm Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı, həm də postmünaqişə dövründə müharibə cinayətləri, ekoloji və mina terroru törətdiyini, beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozduğunu bildirib. S.Əliyeva bu ərazilərdə mina və hərbi sursatların partlaması nəticəsində həm mülki əhali, həm də hərbçilərimiz arasında qurbanların olduğunu, Ermənistanın regionda sülhün təmin edilməsində maraqlı olmadığını söyləyib.
Tədbirdə proqrama uyğun olaraq təqdimatlarla çıxış edən beynəlxalq ekspertlər aidiyyəti sahələr üzrə beynəlxalq təcrübə haqqında məlumat verib və iştirakçılarla fikir mübadiləsi aparıblar.
Müzakirələr zamanı Aparatın əməkdaşları Ombudsmanın mandatı və fəaliyyət istiqamətləri barədə geniş məlumat veriblər. Qeyd olunub ki, müharibə və postmüharibə dövründə Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin pozulması ilə bağlı faktların araşdırlması məqsədilə Ombudsman tərəfindən faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirilərək yerində araşdırmalar aparılıb və əldə olunan faktoloji materiallara əsaslanan hesabat və bəyanatlar hazırlanaraq aidiyyəti beynəlxalq insan hüquqları qurumlarına göndərilib.
Seminarda, həmçinin Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin mandatı çərçivəsində Ombudsman təsisatı ilə gələcək əməkdaşlıq əlaqələrinin perspektivləri barədə ekspertlərlə fikir mübadiləsi aparılıb.

Staff of the Ombuds Institution took part in the seminar on 'The National Implementation of International Humanitarian Law'
01-06-2023 1429 dəfə oxunub
The International Committee of the Red Cross (ICRC) and the Ombudsman Office of Azerbaijan jointly hosted a seminar on "The National Implementation of International Humanitarian Law (IHL)."
The purpose of the seminar was to increase awareness of the implementation of IHL, to learn from international experience, and to exchange views on the perspectives of joint cooperation to address the challenges in this field.
While making opening remarks at the seminar, which was also attended by the Committee experts, Ms. Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, and Ms. Dragana Kojic, the head of the ICRC in Azerbaijan, wished success to the work of the seminar.
The Ombudsman stated during her speech that Armenia, which occupied our territories for about thirty years, had flagrantly violated IHL norms by committing war crimes, ecological terrorism, and landmine terrorism both during the First and Second Karabakh Wars and in the post-conflict period. S. Aliyeva also added that both our civilians and soldiers suffered casualties as a result of the explosion of mines and military ammunition in these areas and that Armenia is not concerned with ensuring peace in the region.
The international experts, making presentations according to the agenda, shared their experience in relevant thematic fields and exchanged ideas with the participants.
During the discussions, the staff of the ombuds institution provided extensive information about the Ombudsman's mandate and activities. It was noted that in order to investigate the facts of violations of IHL norms by Armenia in times of war and post-war periods, the Ombudsman conducted fact-finding missions and on-site investigations, as a result of which reports and statements have been prepared based on the factual materials collected and submitted to the relevant international human rights institutions.
At the conference, experts also discussed the perspectives for future collaboration between the Ombuds Institution and the ICRC under the auspices of the latter.