Ombudsman Aparatının rəhbərinin tədqiqat işi İƏT Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının sessiyasında müzakirə edilib
24-05-2023 1525 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı üzvü olduğu İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının Ciddə şəhərində keçirilən 21-ci sessiyasında iştirak edib.
Sessiya çərçivəsində A.Səfixanlının “Məcburi köçkünlərin hüquq və azadlıqları” mövzusunda hazırladığı tədqiqat işi müzakirəyə çıxarılıb.
Tədqiqat işində məcburi köçkünlərin beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş hüquq və azadlıqları təhlil olunub, İƏT ölkələrindəki məcburi köçkün probleminə toxunulub və onların vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində tövsiyələr verilib.
Azərbaycanlı məcburi köçkünlərin Ermənistan işğalı dövründə kobud şəkildə pozulmuş hüquq və azadlıqlarının bərpası ilə əlaqədar təkliflər və mövcud çətinliklər də tədqiqat işində öz əksini tapıb. Sənəddə hazırda həmin ərazilərə qayıdış prosesinə və həyatın normallaşdırılmasına əngəl törədən əsas amil kimi mina problemi göstərilib. Ermənistan tərəfindən mina xəritələrinin tam və dəqiq şəkildə təqdim edilməməsi nəticəsində çoxsaylı mülki şəxslərin mina qurbanına çevrildiyi bildirilib.
Eyni zamanda, keçmiş məcburi köçkünlərimizin azad edilmiş yurdlarına təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdışı ilə əlaqədar görülən bərpa-quruculuq işləri barədə məlumat verilib, habelə preventiv tədbirlərin görülməsinin zəruriliyi diqqətə çatdırılıb.
Yekunda tədqiqat işi komissiyanın üzvləri tərəfindən yekdilliklə qəbul olunaraq qurumun rəsmi sənədləri sırasına daxil edilib.

The Research Work of the Chief of Staff of the Ombudsman Office was discussed at the OIC IPHRC Session
24-05-2023 1446 dəfə oxunub
Aydin Safikhanli, Chief of Staff of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, participated in the 21st session of the Organization of Islamic Cooperation Independent Permanent Human Rights Commission (OIC IPHRC), which was held in Jeddah.
The research work on the "Rights and Freedoms of Internally Displaced Persons" by A. Safikhanli was discussed at the session.
The research work examined the rights and freedoms of IDPs guaranteed in international legal documents, touched on the issue of IDPs in OIC countries, and offered suggestions for how to make their situation better.
The research work also illustrates the existing difficulties and provides proposals for the restoration of the former Azerbaijani IDPs' rights and freedoms, which were seriously violated during the Armenian occupation. The research work identifies the landmine issue as the main barrier impeding the process of returning to those areas and the normalization of life at the moment.
The research work also revealed that numerous civilians were killed by mines as a result of Armenia's failure to provide complete and accurate minefield maps. Information was also presented on the restoration and construction works carried out for the safe and dignified return of our former IDPs to their liberated homelands, in addition to the importance of taking countermeasures.
The research work was ultimately accepted by the commission members with a unanimous vote and was added to the organization’s official documents.