Ombudsman "Gənc Hüquq Müdafiəçiləri" Səhnələşdirilmiş Məhkəmə Müsabiqəsi layihəsinin final mərhələsində iştirak edib
30-04-2023 1538 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombusdsman) Səbinə Əliyeva Avropa Hüquqşünas Tələbələr Assosiasiyası - Bakı İctimai Birliyinin (ELSA Azərbaycanın) Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsi ilə birgə həyata keçirdiyi “Gənc Hüquq Müdafiəçiləri” Səhnələşdirilmiş Məhkəmə Müsabiqəsi layihəsinin final mərhələsində iştirak edib.
Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin məhkəmə iclası zalında keçirilən final müsabiqəsi layihəsinin əsas məqsədi 10-11-ci siniflərdə təhsil alan və təhsilini hüquqşünaslıq ixtisası üzrə davam etdirmək istəyən şagirdlərin hüquqi biliklərinin artırılması, onların məhkəmə təcrübəsi ilə tanış olmasını təmin etməkdən ibarətdir.
Ombudsman Səbinə Əliyeva müsabiqənin sonunda çıxış edərək, səhnələşdirilmiş məhkəmə proseslərinin təcrübə əldə etmək istəyən gənc hüquqşünaslar üçün əhəmiyyətli platforma olduğunu bildirib. O, bu müsabiqənin hüquqşünas olmaq istəyən şagirdlərə hüquqi biliklərin aşılanması, yeniyetmə və gənclərin öz hüquqlarını düzgün dərk etmələri, hüquq müdafiə formalarını düzgün müəyyən etmələri baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsmanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıqda respublikanın, o cümlədən Bakı şəhərinin orta məktəblərində təsisatın əməkdaşları tərəfindən davamlı olaraq keçirilən hüquqi maarifləndirmə təlimlərinin əhəmiyyətini qeyd edən Səbinə Əliyeva hüquqşünaslıq ixtisasını seçmək arzusunda olan şagirdlərə və hüquq fakültəsinin tələbələrinə öz tövsiyələrini verib, təhsildə müvəffəqiyyətlər arzulayıb.

The Ombudsman participated in the final stage of the 'Young Legal Defenders' Moot Court Competition Project
30-04-2023 1539 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the final stage of the simulated moot court “Young Law Defenders” organized jointly by the European Law Students Association (ELSA) Baku Public Union and Baku City Education Department.
The main goal of the final stage of the competition held in the courtroom of the Supreme Court of Azerbaijan is to raise the legal knowledge of 10th and 11th-grade students, who wished to study law and to ensure them to get familiar with the court practice.
In her speech in the final stage of the competition, the Ombudsman Sabina Aliyeva said that the simulated moot court is an important platform for young lawyers, who want to acquire court practice. She brought to the attention the significance of imparting the students who want to become lawyers, legal knowledge, correctly understanding young children and young people their rights, and determining the forms of legal protection.
Outlining the very importance of legal educational activities carried out regularly by the staff of the Ombudsman Office in general secondary schools across the country in cooperation with the Ministry of Science and Education on the initiative of the Ombudsman, Sabina Aliyeva made recommendations to students and law students and wished them successes.