Şuşa rayonu Allahqulular kəndi istiqamətində Ermənistanın mina təxribatı ilə bağlı Ombudsmanın beynəlxalq ictimaiyyətə müraciəti
23-04-2023 1563 dəfə oxunub
Bu gün Şuşa rayonu Allahqulular kəndi istiqamətində Azərbaycan Ordusunun hərbi yük maşınının həmin yolda qanunsuz erməni hərbi birləşmələri tərəfindən yeni basdırılmış minaya düşməsi nəticəsində hərbi qulluqçularımız yaralanmışdır. Həmin yaralılara yardım üçün gələn digər hərbi qulluqçu isə piyada əleyhinə minaya düşmüşdür. Beləliklə, həmin hadisə nəticəsində üç hərbi qulluqçumuz ağır yaralanmışdır.
Həmin əraziyə baxış zamanı yolun hərəkət hissəsi ətrafında Ermənistan tərəfindən 2021-ci ildə istehsal olunmuş tank və piyada əleyhinə minaların aşkarlanması Ermənistanın postmüharibə dövründə təxribatçılıq siyasətini davam etdirməsinin növbəti sübutudur.
Son dövrlərdə regionda bu kimi təxribat yönümlü, beynəlxalq humanitar hüquqa zidd hərəkətlərin intensiv xarakter aldığını nəzərə alaraq, dünya ictimaiyyətini Ermənistanın regionda sülhü təhdid edən və gərginliyi artıran, daha çox insanın həlak olmasına və yaralanmasına səbəb olan əməllərinə son qoyması ilə bağlı qəti addımlar atmağa çağırırıq.

Appeal of the Ombudsman to the International Community regarding Armenia's Mine Provocation in the direction of Allahgulular Villiage of Shusha District
23-04-2023 1472 dəfə oxunub
Today, in the direction of the village of Allahgulular of Shusha district, our servicemen were injured due to the blowing up of a military truck of Azerbaijan Army by a mine newly planted by the illegal Armenian military units on that road.
Another military serviceman who came to help the wounded was hit by an anti-personnel mine. Consequently, this incident has resulted in severe injuries to three of our servicemen.
During the search of that area, the detection of anti-tank and anti-personnel mines produced by Armenia in 2021 around the road is another proof of Armenia's continuation of provocation policy in the post-war period.
Considering that such  provocative  acts have been intensified recently in the region which are the violation of international humanitarian law, we call on the world community to take decisive steps to end Armenia's actions that threaten peace and increase tension in the region, causing more people to die and injured.