Ombudsman Ermənistanda əsir götürülmüş hərbi qulluqçularımızın valideynləri ilə görüş  keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Ombudsman Aparatında Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şahbuz rayonunun Ermənistanla sərhədboyu ərazisində əlverişsiz hava şəraitinə görə itkin düşmüş və Ermənistanda həbs edilmiş Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçuları Aqşin Bəbirov və Hüseyn Axundovun valideynləri ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı Ombudsman Ermənistanda hərbi qulluqçularımızın qanunsuz həbsini, eləcə də əsgərimizə qarşı törədilmiş qeyri-insani rəftar hallarını qəti şəkildə qınadığını, bu məsələ ilə bağlı aidiyyəti qurumlara müraciət etdiyini bildirib. S.Əliyeva müvafiq beynəlxalq və regional təşkilatlara ünvanladığı məktubda hərbi qulluqçularımızın Ermənistanda saxlanıldıqları müddət ərzində hüquqlarının təmin olunmasını, ailələri ilə videozəng vasitəsilə əlaqə imkanının yaradılmasını, habelə əsgərimizin qeyri-insani rəftara məruz qalması ilə bağlı video və fotoların araşdırılmasını tələb etdiyini vurğulayıb.
Bununla yanaşı, Müvəkkil hərbi qulluqçularımızın vəziyyətinin diqqətdə saxlanıldığını bildirib, onların azad olunaraq ölkəyə qaytarılmaları istiqamətində zəruri tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib.

The Ombudsman held a meeting with the parents of our servicemen captured in Armenia
On the initiative of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, at the Office, a meeting was held with the parents of the servicemen of the Azerbaijan Army, Agshin Babirov and Huseyn Akhundov, who went missing due to unfavorable weather conditions in the Shahbuz district of the Nakhchivan Autonomous Republic along the border with Armenia and were arrested in Armenia.
During the meeting, the Ombudsman said that she strongly condemned the unlawful detention of our servicemen in Armenia, as well as the inhumane treatment of our soldier, and that she appealed to the relevant institutions regarding this issue. S. Aliyeva stressed, that in her letter addressed to the relevant international and regional organizations, she demanded to ensure the rights of our servicemen during their detention in Armenia, to provide them with the opportunity to communicate with their families through videocalls, as well as to investigate videos and photos depicted the inhumane treatment of our soldier.
Furthermore, the Commissioner said that the condition of our servicemen is being taken care of and noted that necessary measures have been taken to release them and return them to the country.