Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən 11 nömrəli İnteqrasiya Təlimli İnternat Məktəbinə başçəkmə keçirilib
19-04-2023 1742 dəfə oxunub
Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən 11 nömrəli   İnteqrasiya Təlimli İnternat Məktəbinə başçəkmə keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının  Elm və Təhsil Nazirliyinin Bakı şəhərində yerləşən 11 nömrəli İnteqrasiya Təlimli İnternat Məktəbinə başçəkmə həyata keçirilib.
Başçəkmənin məqsədi bu müəssisədə uşaq hüquqlarının təmini vəziyyətinin yoxlanılması, saxlanma şəraitinin, rəftar məsələlərinin və mövcud vəziyyətin araşdırılması olub.
Başçəkmə zamanı müəssisənin yataqxana, yeməkxana, sinif otaqları və digər inzibati otaqlarına baxış  keçirilib, habelə uşaqların asudə vaxtının təşkili, qidalanma, içməli su təminatı və sənədləşmə işləri araşdırılıb.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə müvafiq şəkildə saxlanma şəraiti, tibbi xidmət və sənədləşmə ilə bağlı müəyyən edilmiş nöqsanların aradan qaldırılması üzrə tövsiyələr verilib.

The Ombudsman's National Preventive Group Members conducted a visit to the Integration Training Boarding School No. 11
19-04-2023 1741 dəfə oxunub
Within the jurisdiction of the Mechanism of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, the Members of the National Preventive Group carried out a visit to the Integration Training Boarding School No. 11 under the Ministry of Science and Education of Azerbaijan.
The goal of the visit was to investigate the situation with ensuring the rights of children in the facility, their living conditions, treatment issues and the current situation.
During the visit, the dormitory, canteen, classrooms and administrative rooms of the boarding facility were inspected; and the organization of the children’s leisure time, nutrition, access to drinking water, and the documentation were also monitored.
In the end, a legal awareness talk was held with the management and persons in charge, and recommendations were made for the elimination of the deficiencies found in the conditions, healthcare services, and the documentation.