Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistanda keçirilən ağırlıqqaldırma üzrə Avropa çempionatı zamanı Azərbaycan Dövlət Bayrağının yandırılmasına münasibəti
14-04-2023 1453 dəfə oxunub
Bu ilin 14 aprel tarixində Ermənistanın paytaxtı İrəvanda keçirilən ağırlıqqaldırma üzrə Avropa çempionatının açılış mərasimində Azərbaycan bayrağının yandırılmasını qəti şəkildə qınayır və azərbaycanlılara qarşı etnik nifrət zəminində baş verən təxribat kimi qiymətləndirirəm.
Hesab edirəm ki, beynəlxalq səviyyəli idman yarışının təşkilatçısı qismində çıxış edən Ermənistan həmin yarışın keçirilməsi ilə bağlı üzərinə düşən öhdəlikləri lazımı qaydada yerinə yetirməyərək belə bir hadisənin baş verməsinə şərait yaratdığına görə beynəlxalq ictimaiyyət qarşısında cavab verməlidir.
Ermənistan tərəfindən nifrət zəminində törədilən bu və digər əməllər Azərbaycanofobiya siyasətinin bariz təzahürüdür.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq, müvafiq beynəlxalq təşkilatları, xüsusilə də Beynəlxalq Ağırlıqqaldırma Federasiyasını və Beynəlxalq Olimpiya Komitəsini törədilmiş bu vandalizm aktına ciddi reaksiya verməyə, idman yarışları üzrə qəbul edilmiş davranış qaydalarının kobud şəkildə pozulması ilə nəticələnmiş bu əməlin törədilməsinə imkan yaratmış təşkilatçı dövlətə qarşı mövcud beynəlxalq qaydalara müvafiq olaraq qəti tədbirlər görməyə çağırıram.

Opinion of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan related to burning of the National Flag of Azerbaijan during the European Weightlifting Championship in Armenia
14-04-2023 1454 dəfə oxunub
I strongly condemn the act of burning of the Azerbaijani flag at the opening ceremony of the European Weightlifting Championship hosted in Yerevan, the capital of Armenia, on 14 April this year, and assess this act as a provocation based on ethnic hatred against Azerbaijanis.
I consider that as the organizer of an international-level sports competition, Armenia should respond to the international community for not fulfilling its obligations related to holding such an event properly and allowing the occurrence of that incident.
This and other similar acts committed by Armenia on the basis of hatred are clear examples of Azerbaijanophobia policy.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I urge the international organizations, in particular the International Weightlifting Federation and International Olympic Committee to strongly react to this act of vandalism and to take resolute steps, according to the existing international guidelines, against the organizing state which created conditions for committing such an act resulting in serious violation of rules of conduct of sports competitions.