Ombudsmanın Qərb regional mərkəzi “Autizmli şəxslərin hüquqlarının təbliği və müdafiəsi” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri təşkil edib
12-04-2023 1603 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsanın) Qərb Regional Mərkəzi tərəfindən Autizm maarifləndirmə aylığı çərçivəsində Azərbaycana Birgə Yardım (UAFA) təşkilatının Gəncə İcma Əsaslı Reabilitasiya Mərkəzindən bəhrələnən autizmli uşaqların və onların valideynlərinin iştirakı ilə “Autizmli şəxslərin hüquqlarının təbliği və müdafiəsi” mövzusunda hüquqi maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov aprel ayı boyunca Ombudsman Aparatı və regional mərkəzlərinin autizm spektr pozuntusu olan insanlara dəstək məqsədilə həyata keçirilən maarifləndirmə kampaniyası haqqında məlumat verib.
Daha sonra o, Ombudsman  Səbinə Əliyeva tərəfindən autizm spektr pozuntusu olan şəxslərlə bağlı normativ hüquqi aktın və dövlət proqramının qəbulunun təklif edildiyini bildirib. Həmçinin bu kateqoriyadan olan sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların valideynlərinin maarifləndirilməsi, uşaqlarla işləyən mütəxəssislərin peşəkarlığının artırılması, cəmiyyətdə mövcud olan digər bu kimi sosial-psixoloji problemlərin aradan qaldırılması istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsinin hər zaman Müvəkkilin diqqət mərkəzində olduğu qeyd edilib.
Müzakirə şəklində davam edən tədbirdə iştirakçıların sualları cavablandırılıb, Ombudsmana müraciət qaydaları izah olunub, 24 saat ərzində xidmət göstərən 916 “Çağrı Mərkəzi” barədə məlumat verilib.

The Western Regional Center of the Ombudsman organized an educational event on 'Promotion and Protection of the Rights of People with Autism'
12-04-2023 1604 dəfə oxunub
Within the framework of the autism awareness month-long campaign, the Ombudsman’s Western Regional Center held a legal awareness event on “Protection and Promotion of the Rights of People with Autism” with the participation of children with autism, who benefit from the services of the Ganja Community-based Rehabilitation Center of the United Aid for Azerbaijan (UAFA) and their parents.
In his speech, the head of the Western Regional Center, Sabuhi Abbasov gave information about the Autism Awareness Campaign, which is being run throughout April, by the Ombudsman Institution and its Regional Centers to support people with autism spectrum disorder (ASD).
Then he noted that the Ombudsman, Sabina Aliyeva, suggested adopting a legal-normative act and state program related to people with ASD. Also, it was said that the Ombudsman has always paid attention to the issues of taking measures for raising awareness among parents of children in this category, who have limited health capacities, increasing the capacity of specialists working with children, and eliminating other socio-psychological problems existing in the society.
During the event, which continued with interactive discussions, questions of the participants were answered; the procedures for application to the Ombudsman were explained, and the participants were given information about the round clock operating the 916 “Call Center”.