Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təxribatı ilə bağlı Ombudsmanın reaksiyası
2023-cü il, 11 aprel tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Gorus rayonunun Dığ yaşayış məntəqəsi istiqamətində yerləşən mövqelərindən Azərbaycan Ordusunun Laçın rayonu istiqamətində  yerləşən üzbəüz mövqelərini atıcı silahlardan atəşə tutaraq növbəti dəfə regionda sülh və təhlükəsizliyə zərbə vuran təxribat törətmişdir.
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçularının həlak olması və yaralanmasına səbəb olan həmin təxribat hazırda da davam etməkdədir.
Regionda sülhün və əmin-amanlığın təmini üçün Ermənistanın hərbi təxribatlardan əl çəkməsi ilə bağlı dünya ictimaiyyətinə dəfələrlə çağırış və bəyanatlar ünvanlanmasına baxmayaraq bu təxribatların davam etdirilməsi Ermənistanın sülh prosesində maraqlı olmadığını, işğalçılıq niyyətlərindən əl çəkmədiyini bir daha sübut edir.
Göründüyü kimi, Ermənistan beynəlxalq hüququn və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozmaqla regionda sülh prosesinə maneə törətməkdədir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq bir daha dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək Ermənistanın hərbi təxribatlarına son qoyulması və sülhün bərpası istiqamətində qəti mövqe nümayiş etməyə çağırırıq.

Appeal of the Ombudsman regarding the next provocation of the armed forces of Armenia
On April 11, 2023, the Armenian armed forces units once again committed a provocation that broke peace and security in the region by launching intensive fires from their positions located in the direction of the Digh settlement in Gorus district at the opposite positions of the Azerbaijan Army located in the direction of the Lachin district.
The provocation that caused the death and injury of servicemen of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, is still ongoing.
Despite repeated calls and statements addressed to the world community regarding Armenia's cessation of military provocations in order to ensure peace and tranquility in the region, the continuation of these provocations once again proves that Armenia is not interested in the peace process and has not given up its aggressive intentions.
Seemingly, Armenia is hindering the peace process in the region by seriously violating the norms and principles of international law and international humanitarian law.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I once again appeal to the world community to take a decisive position to end Armenia’s military provocations and restore the peace.