Ombudsman Aparatının əməkdaşı beynəlxalq konfransda iştirak edib
Silahlı Qüvvələr üzərində Demokratik Nəzarət üzrə Cenevrə Mərkəzi (DCAF) tərəfindən Almaniya Federativ Respublikasının Garmiş-Partenkirxen  şəhərində “Beynəlxalq humanitar hüquq və silahlı münaqişələrdə psixi sağlamlığın təşviqi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. 10 ölkədən 23 nümayəndənin qatıldığı təlimdə Ombudsman Aparatının Başçəkmələr sektorunun müdiri Raidə Əmirbəyova da iştirak edib.
Konfrans çərçivəsində təşkil olunmuş “Beynəlxalq humanitar hüququn təşviqi” sessiyasında çıxış edən Ombudsman Aparatının əməkdaşı Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində Ermənistan tərəfindən pozulmuş beynəlxalq humanitar hüquq normaları, həmçinin Ermənistanın silahlı qüvvələri və qanunsuz silahlı dəstələri tərəfindən işğal dövründə Azərbaycan ərazilərinin kütləvi şəkildə minalanması və dəqiq mina xəritələrinin hələ də ölkəmizə təhvil verilməməsi barədə məlumat verib. R.Əmirbəyova çıxışında Birinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində itkin düşmüş şəxslərin taleyi barəsində bu günədək, Azərbaycana məlumatların təqdim olunmaması, İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə Gəncə, Bərdə və digər böyük şəhərlərin Ermənistan hərbi-siyasi hakimiyyətinin göstərişi ilə qadağan olunmuş silahlardan hücuma məruz qoyulması, Azərbaycana qarşı hərbi əməliyyatlarda uşaqların cəlb olunması və Ermənistanın törətdiyi digər müharibə cinayətlərinə toxunub.
Ombudsmanın İkinci Qarabağ müharibəsi bitdikdən sonra geri qaytarılan azərbaycanlı hərbi əsir və girovlara baş çəkərkən apardığı araşdırmalar zamanı onların Ermənistanda məruz qaldıqları işgəncə və qeyri-insani rəftar halları barədə müəyyən edilmiş faktlara əsaslanan məlumatlar da iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Sessiyalar çərçivəsində təşkil olunmuş müzakirələrdə Ombudsmanın nümayəndəsi terror-diversiya qrupları şəklində işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə cinayət əməllərinin törədilməsinə görə həbs edilmiş Ermənistan vətəndaşlarının saxlanıldığı müəssisələrə Milli Preventiv Qrup tərəfindən ardıcıl başçəkmələr həyata keçirildiyini qeyd edib. Sistemli həyata keçirilən başçəkmələr zamanı həmin şəxslərə münasibətdə qanunvericiliyinin tələblərinə riayət edildiyi, hüquqlarının təmin edildiyi, onlara lazımi tibbi və psixoloji xidmətin göstərildiyi  konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

A Staff Member of the Ombudsman Office participated in the International Conference
The Geneva Center for Democratic Control of Armed Forces (DCAF) held an international conference on "International Humanitarian Law and Promoting Mental Health in the Armed Forces" in Garmisch-Partenkirchen, Germany. Ms. Raida Amirbayova, the Head of the Monitoring Unit at the Ombudsman Office, took part in the international training, which was attended by 23 representatives from 10 countries.
During the conference, while speaking at the session on "Promotion of International Humanitarian Law" ("hereinafter referred to as IHL"), the representative of the Ombudsman Office briefed on the norms of IHL violated by Armenia in the First and Second Karabakh wars, as well as the massive mining of Azerbaijani territories by the Armenian armed forces and illegal armed groups during the occupation and the failure of it to hand over accurate mine maps to our country. In her speech, R. Amirbeyova also gave information that Azerbaijan has not yet been provided with information on the persons who went missing in the First Karabakh War and that during the Second Karabakh War, Ganja, Barda, and other big cities were attacked with prohibited weapons under the instructions given by the Armenian military and political authorities, and children were involved in military operations against Azerbaijan and Armenia's other war crimes.
The facts of torture and inhumane treatment of Azerbaijani POWs and hostages during their captivity in Armenia, which were revealed during the investigations conducted by the Ombudsman while visiting those released from captivity after the end of the Second Karabakh War, have been brought to the attention of the participants.
In the discussions during sessions, the representative of the Ombudsman informed the participants about the consecutive visits of the National Preventive Group conducted to the institutions where Armenian citizens, who were arrested for committing criminal acts in our liberated territories as terrorist-sabotage groups, were held. It was also said that during the systematic visits, the requirements of the legislation were observed, their rights were ensured, and they were provided with the necessary medical and psychological services.