Ombudsmanın Cənub Regional Mərkəzi tərəfindən 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı tədbir keçirilib
03-04-2023 1087 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Cənub Regional Mərkəzi Masallı Rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemi ilə birgə 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr edilmiş “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanın siyasi-hüquqi əhəmiyyəti” mövzusunda tədbir keçirib.
Tədbirdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin, 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü qurbanlarının və şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Qeyd olunub ki, xalqımızın məruz qaldığı soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinin dəhşətli miqyasının beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması, törədilmiş cinayətlərin araşdırılması və hadisələrə siyasi-hüquqi qiymət verilməsi Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra mümkün olmuşdur. Bu baxımdan Ümummilli Lider tərəfindən imzalanmış 1998-ci il 26 mart tarixli “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanın xüsusi əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb.
Çıxış zamanı Z.İsmayılov Müvəkkil tərəfindən hər il 31 mart tarixi ərəfəsində Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə dair bəyanat verildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

The Southern Regional Center of the Ombudsman held an event on March 31 - Day of Genocide of Azerbaijanis
03-04-2023 1042 dəfə oxunub
The Ombudsman’s Southern Regional Center, in collaboration with the Centralized Library System of the Masalli District, held an event on the "Political and legal significance of the Decree dated March 26, 1998, "On the Genocide of Azerbaijanis," signed by the National Leader Heydar Aliyev," dedicated to the March 31- Day of the Genocide of Azerbaijanis.
At the event, the dear memories of National Leader Heydar Aliyev, and victims and martyrs of March 31 - Day of Genocide of Azerbaijanis were commemorated with a minute's silence.
It was noted that after the Great Leader Heydar Aliyev's return to power, it was possible to convey to the international community the terrible scale of the genocide and ethnic cleansing policies suffered by our people, investigate the crimes committed, and give a political and legal assessment of the events. In this regard, it was emphasized that the Decree "On the Genocide of Azerbaijanis," dated March 26, 1998, and signed by the National Leader, is of special importance.
During his speech, Z. Ismayilov brought to the attention of the event participants that every year on the eve of March 31, the Commissioner makes a statement on the Day of Genocide of Azerbaijanis.