Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində başçəkmələr davam etdirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri  tərəfindən Penitensiar Xidmətin Bakı İstintaq Təcridxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən növbəti başçəkmə həyata keçirilib.
MPQ-nın üzvləri tərəfindən həmin müəssisədə saxlanılan bir çox şəxslər, o cümlədən Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan dövlət rəhbərlərinin 2020-ci il 10 noyabr tarixində imzaladıqları üçtərəfli Bəyanata əsasən hərbi əməliyyatların dayandırılmasından sonra Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində terror-diversiya qrupları şəklində cinayət əməllərinin törədilməsinə görə həbs edilmiş Ermənistan vətəndaşları da fərdi qaydada qəbul edilib, müraciətləri dinlənilib. Həmin şəxslərə hüquqları üzrə müraciət mexanizmləri ilə bağlı öz dillərində qanunvericilik aktları da təqdim edilib.
MPQ-nın ixtisasca həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində onların saxlanma şəraiti – kameraların vəziyyəti, ölçüsü, işıqlandırma, havalandırma, şəxsi gigiyena və sanitariya şəraiti, tibbi xidmət, qidalanma məsələləri yerində araşdırılıb.
Müntəzəm keçirilən başçəkmələr zamanı həmin şəxslərə münasibətdə qanunvericiliyinin tələblərinə riayət edildiyi, hüquqlarının, lazımi tibbi və psixoloji xidmətin təmin olunduğu, asudə vaxtlarının səmərəli təşkil olunduğu müşahidə edilib.
Eyni zamanda qəbul edilmiş şəxslər saxlama şəraiti, rəftarla bağlı sikayətlərinin olmadığını, telefon əlaqələri, yazışmalar, məlumat əldə etmək imkanlarının (televiziya, nəşrlər), tibbi xidmətin çatımlı olduğunu bildirmişlər.
Saxlanılan şəxslərin istədikləri kitab və informasiya materiallarını (öz dillərində) əldə etmək imkanlarının olduğu, habelə həmin şəxslərə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin nümayəndələri ilə də maneəsiz görüş imkanının yaradıldığı müşahidə olunub.

Preventive Visits of the Ombudsman within the National Preventive Mechanism were continued
On the instruction of Ms. Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, the members of the National Prevention Group (NPG) conducted their next unannounced visit to the penitentiary facility.
During the preventive visit, the members of NPG had confidential meetings with many detainees, including the nationals of Armenia, members of the sabotage-terror groups, who illegally entered Azerbaijan after the cessation of hostilities, following the trilateral Statement of 10 November 2020 concluded by the leaders of Azerbaijan, Russia, and Armenia and were detained due to the criminal acts committed in the liberated areas of Azerbaijan. Their requests were listened to. The legislative acts on the appeal mechanisms in their languages were presented to those persons as well.
In the course of the visit implemented with the participation of a doctor member of the NPG, their detention conditions - condition, size, lighting and ventilation of cells, the issues related to personal hygiene, sanitary norms, medical services, and food were monitored on the spot.
During the systematic investigations, it was found that the rights of detainees guaranteed in the norms of national and international legal frameworks were respected, their rights and necessary health care and psychological services were well ensured, along with effective organization of their leisure time.
Furthermore, the interviewed detainees did not complain about detention conditions, and treatment in the facility, and said that they had access to phone contacts and correspondence, and enjoyed their rights to external information (through TV and publications) and healthcare services.
It was also found that the detainees were provided with literature and information leaflets (in their own languages), and that they were given the opportunity to meet with the ICRC representatives without any hindrances.