Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistan tərəfinin Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonu ərazisində Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu torpaq yolunda törətdiyi növbəti hərbi təxribata münasibəti
05-03-2023 1468 dəfə oxunub
Bu gün səhər saatlarında Ermənistan tərəfindən Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu torpaq yolundan istifadə edilməklə Rusiya Federasiyası sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti olaraq yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərinə şəxsi heyətin, silah və sursatların, o cümlədən minaların daşınmasının həyata keçirilməsinə cəhd edilmişdir. Qanunsuz hərbi daşınmalar həyata keçirən nəqliyyat vasitələri Azərbaycan Ordusunun bölmələri tərəfindən saxlanılaraq yoxlanılarkən qarşı tərəfdən açılan atəş nəticəsində Azərbaycan silahlı qüvvələrinin üzvləri həlak olmuş və yaralanmışlar.
Ermənistanın 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli Bəyanatın müddəlarına zidd olan, insanların yaşamaq, sağlamlığın qorunması, habelə digər fundamental hüquqlarının kobudcasına pozulmasına, regionda yeni münaqişə ocaqlarının yaranmasına, dayanıqlı sülhün təmini istiqamətində aparılan danışıqların dayandırılmasına səbəb olan bu kimi təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə pisləyir və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünə hörmət etməyi qarşı tərəfdən tələb edirik.
Hesab edirik ki, tərəflər arasında imzalanmış üçtərəfli Bəyanatın bəndlərinin yerinə yetirilməsi qeyd-şərtsiz və tam təmin edilməli, qanunsuz erməni silahlı dəstələri tezliklə ölkəmizin ərazisindən çıxarılmalı, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının təhlükəsizliyi təmin edilməlidir.
İnsanların həyat və sağlamlıqlarının qorunması, sülhə təhdid yaradacaq növbəti təxribatların qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonu ilə Ermənistan Respublikası arasında yeganə istifadə oluna biləcək avtomobil yolunun Xankəndi-Laçın yolu olduğu nəzərə alınmaqla, digər mümkün marşrutlar üzrə hərbi və digər təyinatlı daşınmaların həyata keçirilməsinə qəti şəkildə yol verilməməlidir.
Ermənistandan Qarabağ iqtisadi rayonuna silah-sursat, digər hərbi təchizat, o cümlədən minalar, yanacaq və canlı qüvvənin daşınması faktlarının bundan əvvəl də müəyyən olunduğunu, bununla bağlı beynəlxalq təşkilatlara dəfələrlə müvafiq bəyanatlarla müraciət etdiyimizi, lakin bütün xəbərdarlıqlara baxmayaraq təxribatların davam etdiyini, insanların həyat və sağlamlığına ciddi təhdidin mövcudluğunu nəzərə alınaraq, Azərbaycanın dövlət sərhədində Laçın-Xankəndi yolunun üzərində müvafiq nəzarət-keçid məntəqəsinin yaradılmasını tələb edirik.
Bununla yanaşı, beynəlxalq və regional təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarına bir daha müraciət edərək, Ermənistanın regionda törətdiyi insan hüquqları pozuntularına qarşı sərt reaksiya bildirməyə, regionda dayanıqlı sülhün və inkişafın təmin edilməsinə təhlükə yaradan bu kimi əməllərindən çəkindirilməsi istiqamətində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun qəti tədbirlər görməyə çağırırıq.

Opinion of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding Armenia's next military provocation on the Khankendi - Khalfali - Turshsu dirt road in the Karabakh Economic Region of Azerbaijan
05-03-2023 1469 dəfə oxunub
Today, in the early hours, Armenia attempted to carry weapons, ammunition, manpower, as well as mines, to the areas of Azerbaijan, where Russian peacekeepers have been temporarily deployed, through the Khankendi-Khalfali-Turshsu dirt road. The members of the armed forces of Azerbaijan were killed and wounded as a result of firing by the adversary side when the units of Azerbaijani Army stopped and checked the vehicles carrying illegal military transportation.
We strongly condemn such provocations by Armenia, which contradict the provisions of the trilateral Statement dated November 10, 2020, lead to serious violations of the rights of human beings, including the right to life, the right to health, and other fundamental rights; creation of new  conflict hotspots in the region; and the suspension of negotiations towards sustainable peace and we demand the other side respect the territorial integrity of Azerbaijan, within its internationally recognized borders.
We think the fulfillment of the provisions of the trilateral Statement signed by the parties must be unconditionally and fully ensured, the illegal Armenian armed groups must be immediately withdrawn from our territories, and the security of the citizens of the Republic of Azerbaijan must be provided.
Considering the Khankendi-Lachin road is the only highway that can be used between the Karabakh Economic Region of Azerbaijan and the Republic of Armenia, the transportation of military and other purposes transports through other possible routes must be strictly prohibited to protect the lives and health of people and prevent any other provocations that may threaten peace.
Taking into account the previous facts of the transportation of weapons and ammunition, other military supplies, including mines, fuel, and manpower from Armenia to the Karabakh Economic Region, our repeated relevant statements addressed to international organizations in this regard, but the continuation of the provocations despite all warnings, and the existence of a serious threat to the people’s lives and health, we demand to establish an appropriate checkpoint on the Lachin-Khankendi road on the state border of Azerbaijan.
Furthermore, once more appealing to international and regional organizations, ombudspersons and national human rights institutions of other countries, we call them to demonstrate a strict reaction to human rights violations committed by Armenia in the region and take decisive measures in compliance with the norms and principles of international law to refrain Armenia from such actions that threaten sustainable peace and development in the region.