Ombudsman Mərakeş Krallığında beynəlxalq konfransda iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Mərakeş Krallığının Ombudsman İnstitutunun 20 illiyi münasibətilə Krallığın Rabat şəhərində “Dövlət siyasətində insan hüquqlarının effektivliyinin inkişaf ölçüsünün təmin edilməsi: Ombudsmanlar və Mediatorların rolu nədən ibarətdir?” mövzusunda keçirilmiş beynəlxalq konfransda iştirak edib.
S.Əliyeva əvvəlcə Mərakeş Krallığının Ombudsmanını və qurumun kollektivini təsisatlarının 20 illiyi münasibətilə təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Çıxışı zamanı Ombudsman son dövrlərdə dünyada təbii fəlakətlər və hərbi münaqişələr səbəbilə baş verən böhran vəziyyətlərinin insan hüquqlarına mənfi təsirinə diqqət çəkib, bu səbəbdən yaranan problemlərin həllində dünya dövlətlərinin həmrəyliyinin əhəmiyyətini vurğulayıb.  O, həmçinin təbii fəlakətlər, pandemiya və hərbi münaqişələr zamanı insan hüquqlarının səmərəli müdafiəsində milli insan hüquqları institularının rolunun önəmini qeyd edib.
İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyət istiqamətlərindən danışan Ombudsman pandemiya və hərbi münaqişə zamanı xüsusilə həssas əhali qruplarının hüquqlarının səmərəli müdafiəsi sahəsində təsisatın əldə etdiyi müsbət təcrübələr barədə iştirakçılara məlumat verib. Qeyd olunub ki, bu kimi hallarda vətəndaşların Ombudsmana müraciət imkanlarının asanlaşdırılması və müraciətlərə çevik şəkildə reaksiyanın göstərilməsi olduqca vacibdir.
44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistanın törətdiyi müharibə cinayətlərindən danışan Ombudsman müharibə və müharibədən sonrakı dövrdə həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyalar əsasında hazırlanan hesabatlar barədə iştirakçılara məlumat verib. Həmin hesabatların beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarına göndərildiyi və bir sıra beynəlxalq qurumlar tərəfindən həmin hesabatlara istinadlar edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həmin ərazilərin işğalı dövründə Ermənistan tərəfindən basdırılan minalar insanların həyat və sağlamlıqları üçün ciddi təhlükə törədir, həmçinin keçmiş məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarına qayıtmalarına ciddi maneə yaratmaqla regionda sülh prosesini də ləngidir.
Yekunda Ombudsman dünya ictimaiyyətini insan hüquqlarının kütləvi və kobud şəkildə pozulması hallarına qarşı səssiz qalmamağa və birlik nümayiş etdirməyə çağırıb.

The Ombudsman participated in an international conference in the Kingdom of Morocco
The Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsperson) Sabina Aliyeva participated in the international conference "Ensuring the development dimension of human rights effectiveness in public policies: What role for Ombudsmen and Mediators?" held in Rabat on the occasion of the 20th anniversary of the Ombudsman Institute of the Kingdom of Morocco.
S. Aliyeva congratulated the Ombudsman of the Kingdom of Morocco and the staff of the institution on the occasion of the 20th anniversary of their institution and wished them success in their future activities.
During her speech, the Ombudsperson drew attention to the negative impact on human rights of the crisis situations that have occurred in the world due to natural disasters and military conflicts in recent times, and emphasized the importance of the solidarity of the world states in solving problems arising from this. She also noted the importance of the role of national human rights institutions in the effective protection of human rights during natural disasters, pandemics and military conflicts.
Speaking about the directions of her activity in the field of protection of human rights and freedoms, the Ombudsperson focused on the positive practices gained by the institution in the field of effective protection of the rights of especially vulnerable groups of population during the pandemic and military conflict. It was noted that in such cases, it is very important to facilitate the opportunities of citizens to appeal to the Ombudsperson and to respond rapidly to their appeals.
Speaking about the war crimes committed by Armenia during the 44-day Patriotic War, the Ombudsperson gave information about the reports prepared on the basis of her fact-finding missions carried out during the war and post-war period. It was noted that those reports were sent to international human rights organizations and references were made to those reports by a number of international organizations.
It was stated that the mines buried by Armenia in the liberated territories of Azerbaijan during the occupation of those territories pose a serious threat to people's lives and health, and also slow down the peace process in the region by creating a serious obstacle to the return of former IDPs to their native lands.
In conclusion, the Ombudsperson called on the world community not to remain silent and to show unity against massive and gross violations of human rights.