Ombudsman zəlzələdə həlak olanlarla bağlı başsağlığı vermək üçün Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyini ziyarət edib
11-02-2023 1440 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyini ziyarət edərək, Türkiyənin cənub bölgəsində on minlərlə insanın həlak olması və yaralanması ilə nəticələnmiş zəlzələ ilə əlaqədar başsağlığı verib. Ombudsman zəlzələ qurbanlarının xatirəsinə həsr olunmuş matəm kitabına öz ürək sözlərini yazıb, həlak olanlara Allahdan rəhmət, yaralananlara şəfa diləyib.
Ombudsman Türkiyənin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağçı ilə görüşü zamanı güclü zəlzələ nəticəsində baş vermiş çoxsaylı insan tələfatı və genişmiqyaslı dağıntılarla bağlı dərin təəssüf hissi duyduğunu qeyd edib. S.Əliyeva Azərbaycan və Türkiyə arasında qardaşlıq əlaqələrinin sarsılmaz olduğunu, Türkiyədə baş vermiş faciəvi hadisədən sonra Azərbaycan tərəfindən həm dövlət, həm də xalq səviyyəsində göstərilən həmrəylik və dəstəklə bu faktın bir daha sübut olunduğunu vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən zəlzələnin baş verdiyi gün Türkiyənin Baş Ombudsmanına və Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun rəhbərinə başsağlığı məktubu ünvanlanıb. Həmin qurumların rəhbərləri də öz növbələrində göstərilən diqqətə görə təşəkkürlərini bildiriblər.
Eyni zamanda, Ombudsman və təsisatın kollektivi tərəfindən Türkiyədəki zəlzələ nəticəsində zərər çəkmiş şəxslərə humanitar yardım məqsədilə maddi dəstək və zəruri ləvazimatlar göndərilib.

The Ombudsman visited the Turkish embassy in Azerbaijan to extend condolences to the victims of the earthquake
11-02-2023 1367 dəfə oxunub
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva visited the Turkish Embassy in our country to express her condolences over the quake that killed and injured tens of thousands of people in the southern part of Turkiye. The Ombudsman wrote her heartfelt condolences in the book of mourning dedicated to the memory of the earthquake victims and prayed for God's mercy on the dead and healing to the injured.
During the meeting with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Turkiye to our country, Cahit Bagçi, the Ombudsman expressed her deep regret for the large-scale destruction and numerous casualties caused by the devastating quake. S. Aliyeva emphasized that the fraternal relations between Azerbaijan and Turkiye are unbreakable, and this fact has been proven once again by the solidarity and support shown by Azerbaijan at both the state and people's levels after the tragic incident in Turkiye.
It should be noted that on the day of the earthquake, the Azerbaijani Ombudsman sent a letter of condolence to the Chief Ombudsman of Turkiye and the head of the Turkish Human Rights and Equality Institution. The heads of those institutions also expressed their gratitude for the attention shown in their turn.
Furthermore, the Ombudsman and the staff of the Institution provided financial support and necessary supplies to the victims of the earthquake in Turkiye for the purpose of humanitarian aid.