Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində başçəkmələr davam etdirilib
Ombudsman Səbinə Əliyeva  və Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri  tərəfindən Milli Preventiv Mexanizmin fəaliyyətinin şamil olunduğu müəssisələrə müntəzəm şəkildə  başçəkmələr həyata keçirilir.
Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan dövlət rəhbərlərinin 2020-ci il 10 noyabr tarixində imzaladıqları üçtərəfli Bəyanata əsasən hərbi əməliyyatların dayandırılmasından sonra Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində terror-diversiya qrupları şəklində cinayət əməllərinin törədilməsinə görə həbs edilmiş Ermənistan vətəndaşlarının da saxlanıldığı müəssisələrə  ardıcıl başçəkmələr həyata keçirilib. Başçəkmələrdə MPQ-nin ixtisasca həkim və psixoloq üzvləri də iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva və MPQ-nin üzvləri tərəfindən həmin müəssisələrdə saxlanılan digər şəxslərlə yanaşı, həbs olunmuş Ermənistan vətəndaşları da fərdi qaydada qəbul edilib, müraciətləri dinlənilib. Həmin şəxslərə hüquqları üzrə müraciət mexanizmləri ilə bağlı öz dillərində qanunvericilik aktları təqdim edilib.
Başçəkmələr çərçivəsində onların saxlanma şəraiti – kameraların vəziyyəti, ölçüsü, işıqlandırma, havalandırma, şəxsi gigiyena və sanitariya şəraiti, tibbi xidmət, qidalanma məsələləri yerində araşdırılıb.
Sistemli keçirilən başçəkmələr zamanı həmin şəxslərə münasibətdə qanunvericiliyin tələblərinə riayət edildiyi, hüquqlarının, lazımi tibbi və psixoloji xidmətin təmin olunduğu müşahidə edilib. Eyni zamanda, qəbul edilmiş şəxslərin saxlanma şəraiti, rəftar, telefon əlaqələri, yazışmalar, kənardan məlumat əldə etmək imkanlarının (televiziya, nəşrlər), tibbi xidmətin çatımlı olması ilə bağlı heç bir şikayətlərinin olmadığı müəyyən edilib. Saxlanılan şəxslər üçün kameralarda bədii ədəbiyyat və informasiya materiallarının (həmçinin öz dillərində) olması, həmin şəxslərə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin nümayəndələri ilə də maneəsiz görüş imkanlarının yaradıldığı müşahidə olunub.
Qeyd etmək lazımdır ki, başçəkmələrlə yanaşı, həmin təqsirləndirilən şəxslərlə bağlı həyata keçirilən məhkəmə prosesləri də diqqətdə saxlanılmış, müstəqil müşahidələr aparılmışdır.
Monitorinq zamanı məhkəmə proseslərinin insan hüquq və azadlıqlarına hörmət müstəvisində, qanunvericiliyə uyğun təşkil olunduğu, həmin şəxslərin vəkillərlə və tərcüməçilərlə təmin edildiyi müəyyən olunub. Təqsirləndirilən şəxslərə və onların vəkillərinə qanunvericilikdə  nəzərdə tutulmuş bütün hüquqi imkanların yaradıldığı müşahidə edilib.

Monitoring visits were continued under the NPM Mandate of the Ombudsman
Ombudsman Sabina Aliyeva and members of the National Preventive Group (NPG) conduct monitoring visits to institutions falling within the NPM mandate on a regular basis.
Consequtive visits were carried out in institutions where citizens of Armenia, arrested for committing crimes as a terror-sabotage group in the liberated territories of Azerbaijan after the cessation of hostilities following the trilateral statement signed by the leaders of Azerbaijan, Russia, and Armenia on November 10, 2020, were held. Medical doctor and psychologist, who are also NPG members, also participate in these visits.
The Ombudsman and NPG Members had private interviews with detainees held in these institutions, including detained citizens of Armenia. During these meetings, their requests were listened to, and they were provided with legal documents related to their rights in their native language.
In the course of the visits, conditions of their detention, such as the condition and size of the cells, lighting, ventilation, personal hygiene and sanitation conditions, medical services, and food-related matters, were thoroughly investigated.
During systematic visits, it has been observed that legal requirements regarding the rights of these individuals are followed; they are provided with necessary medical and psychological services. Also, there were no complaints regarding the conditions of their detention, treatment, phone calls, correspondence, access to external information sources (TV and publications), and the accessibility of medical services. It was determined that the detainees have access to literary and informational materials (also in their native languages) in their cells, and they are provided with unhindered opportunities for meetings with representatives of the International Committee of the Red Cross.
It should be noted that, along with monitoring visits, the trial processes related to the accused individuals have been closely monitored, and independent observations have been conducted.
During the monitoring, it was observed that human rights and freedoms were respected during trials, which were organized in compliance with the legislation. Those accused individuals were  provided with lawyers and interpreters. It was found that the accused persons and their lawyers were created all the legal opportunities envisaged by the legislation.