Azərbaycan və Ukrayna ombudsmanları arasında onlayn görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Ukrayna Ali Radasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Dmitri Lubinets arasında videokonfrans formatında görüş keçirilib.
Görüş zamanı insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində qurumlar arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı istiqamətləri müzakirə edilib. Tərəflər həmçinin iki ölkə vətəndaşlarının hüquqlarının səmərəli müdafiəsi sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Ukraynadakı mövcud müharibə səbəbindən bu ölkənin Azərbaycana gələn vətəndaşlarının hüquqlarının müdafiəsi barədə danışarkən Ombudsman qaçqın və məcburi köçkünlərin, miqrantların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən fəaliyyət, o cümlədən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin informasiya əldə etmək hüququ ilə bağlı hazırlanmış bukletlər haqqında həmkarına məlumat verib və həmin bukletlərin eyni zamanda Ukrayna dilinə də tərcümə edildiyini qeyd edib.
Beynəlxalq hüquq çərçivəsində ölkələrin ərazi bütövlüyünə hörmətin əsas meyar olduğunu vurğulayan S.Əliyeva regionda davamlı sülh, əmin-amanlıq və inkişafın təmin olunması ilə bağlı ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının əməkdaşlığının vacibliyini qeyd edib. Bu baxımdan qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı uzun illərin təcrübəsinə malik olan Azərbaycan Ombudsman təsisatının bu istiqamətdə təcrübələrini bölüşməyə hazır olduğu bildirilib.
Görüşdə S.Əliyeva Ukraynada saxlanılan və hazırda barələrində məhkəmə prosesi davam edən Azərbaycan Respublikası vətəndaşları Misir Qasımlı və Sübhan Quliyevin vəziyyətlərindən narahatlığını bildirərək, onların hüquqlarının təmin olunması ilə bağlı məsələni bir daha həmkarının diqqətinə çatdırıb. Azərbaycan Ombudsmanının bununla əlaqədar əvvəlki müraciətləri nəzərə alınaraq qeyd olunan şəxslərin hüquqlarının təmini vəziyyətinin nəzarətdə saxlanıldığı bildirilib.
Yekunda iki qurum arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndirilməsi istiqamətində səylərin artırılacağına dair razılıq əldə edilib.

Azerbaijani and Ukrainian ombudspersons held an online meeting
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, and the Ukrainian Parliament Commissioner for Human Rights, Dmytro Lubinets held a meeting through videoconferencing.
In the meeting, the parties discussed the prospects of mutual relations between the two institutions in human rights protection. The parties have also exchanged their views on the perspectives of adequate civil rights protection at the national level.
Outlining the protection of the rights of Ukrainian nationals who took refuge at Azerbaijan due to the ongoing war in their country of origin, the Azerbaijani Ombudsperson spoke about the measures taken to protect the rights of refugees and forcibly displaced persons and migrants, as well as noted that information booklets for foreigners and asylum seekers related to their right of access to information were prepared and translated into the Ukrainian language.
S. Aliyeva, underlining the respect for the inviolability of state borders as one of the core principles of international law stressed the importance of cooperation of ombudsmen and national human rights institutions with a view to ensuring sustainable peace, tranquility, and development in the entire region. It was also added that for protecting the rights of refugees and forcibly displaced persons, the Azerbaijani Ombudsman Institution, which has an extensive experience in this regard is ready to share its experience with others.
At the meeting S. Aliyeva expressed her concerns about the situation of Azerbaijani nationals Misir Gasimli and Subhan Guliyev, who are detained and currently being prosecuted, bringing the attention of her colleague to the issue concerned. It was said that considering the previous recommendations of the Azerbaijani Ombudsman, the issue of the persons in question is in focus.
In the end, the parties have agreed to further develop the efforts for strengthening the bilateral relations between the two institutions.