Ombudsman Səbinə Əliyeva Penitensiar Xidmətin 4 saylı Cəzaçəkmə müəssisəsində keçirilmiş tədbirdə iştirak edib
26-11-2022 1557 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva  25 Noyabr- Qadın Zorakılığına qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü ilə bağlı Penitensiar Xidmətin 4 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası ilə birgə “Gender bərabərliyinə nail olunmasında əsas çətinliklər” mövzusunda keçirilmiş tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə Ombudsman Səbinə Əliyeva, BMT-nin Azərbaycandakı Rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreeva, Ədliyyə Nazirliyindən, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının Katibliyindən, İqtisadiyyat Nazirliyindən, Mediasiya Şurasından, Ailə, Qadın və Uşaq məsələləri üzrə Dövlət Komitəsindən, o cümlədən dövlət qurumlarından rəhbər şəxslər, elm və təhsil müəssisələrinin təmsilçiləri, vəkillər, vətəndaş cəmiyyəti institutları, hüquq fakültəsinin tələbələri və media nümayəndələri də qatılıblar.
Tədbir iştirakçıları qadın və yetkinlik yaşına çatmayan məhkumlar üçün yeni yaradılmış penitensiar müəssisələrin fəaliyyəti və yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
Ombudsman tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edərək penitensiar müəssisəsidə məhkum qadınların azadlığa çıxdıqdan sonra gələcəkdə cəmiyyətə inteqrasiyası, reabilitasiyası ilə bağlı fikirlərini bölüşüb, burada yaradılmış şəraitlə bağlı münasibətini bildirib.
Səbinə Əliyeva habelə müəssisə daxilində fəaliyyət göstərən peşə məktəbində ixtisasların sayının artırıldığını, qadınların cəzaçəkmə müəssisələrində yeni peşələrə yiyələnmək  imkanlarının daha da genişləndirildiyini vurğulayıb. Ombudsman məhkum qadınların əmək  fəaliyyəti ilə məşğul olaraq özləri üçün gəlirlər əldə etdiyini, bu üsulla azadlıqda olan ailələrinə dəstək olduqlarını qeyd edib. Müvəkkil bu istiqamətdə Ombudsman təsisatının da onlara dəstək göstərdiyini söyləyib.
Tədbir çərçivəsində qadın məhkumların təqdimatında konsert proqramı nümayiş etdirilib.
Yenilik olaraq, müəsisədə məhkumlar üçün pulsuz ingilis dili kursunun açılışı olub. Vəkillər Kollegiyasının “Qadın vəkillər” Alyansı tərəfindən məhkumlara pulsuz hüquqi yardım aksiyası,  o cümlədən “İçəri şəhər” Muzey Mərkəzi tərəfindən “Qurama” sənəti üzrə ustad dərsi keçirilərək qadın məhkumların əl işlərindən ibarət sərgi nümayiş etdirilib.

Ombudsman Sabina Aliyeva participated in the event held at Prison No. 4 of the Penitentiary Service
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva participated in the event entitled "Challenges in achieving gender equality" held jointly with the National Coordinating Council for Sustainable Development in Penitentiary Service No. 4 on November 25 - the International Day against Violence against Women.
Along with Sabina Aliyeva, the UN Resident Coordinator in Azerbaijan Vladanka Andreeva, senior officials from the Ministry of Justice, the Secretariat of the National Coordinating Council for Sustainable Development, the Ministry of Economy, the Mediation Council, the State Committee for Family, Women and Children and governmentagencies, representativesof scientific and educational institutions, lawyers, civil society institutions, law faculty students also media representatives attended the event.
The participants got acquainted with the activities and conditions of the newly created penitentiary institutions for female and juvenile convicts.
The ombudsman made an opening speech at the event and shared his views on the future integration and rehabilitation of women in the penitentiary institution after their release, and shared her views on the conditions created here.
Sabina Aliyeva also emphasized that the number of specialties in the vocational school operating within the institution has been increased, and the opportunities for women to acquire new professions in these institutions have been further expanded. The ombudsman noted that the convicted women earn income for themselves by working and they support their families. The Commissioner added that the Ombudsman Institution also supports them in this regard.
Within the framework of the event, female prisoners presented a concert program.
As a novelty, a free English language course for prisoners was opened in the institution. The "Women Lawyers" Alliance of the Bar Association held a free legal aid action for convicts, and the "Inner City" Museum Center held a master class on the art of "Kurama" and displayed an exhibition of the handiwork of female convicts.