Ombudsmanın nümayəndəsi əlilliyi olan şəxslərin hüquqları sahəsində dövlət monitorinqi çərçivəsində keçirilmiş görüşdə iştirak edib
24-11-2022 1626 dəfə oxunub
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat Agentliyində əlilliyi olan şəxslərin hüquqları sahəsində dövlət monitorinqinin həyata keçirilməsi çərçivəsində növbəti görüş keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov tədbirdə çıxış edərəkOmbudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi istiqamətində son dövr ərzində görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat verib.
Daha sonra ölkəmizin tərəfdar çıxdığı BMT-nin “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyasında öz əksini tapmış öhdəliklər sırasında əlilliyi olan şəxslərəbərabər imkanların yaradılmasıməqsədilə ağlabatan uyğunlaşmanın, inklüzivliyin və müyəssərliyin təmini, universal dizaynın tətbiqinin təşviq edilməsi, əlillik əlamətinə görə ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyi və digər məsələlərin mühüm yerlərdən birini tutduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə əlilliyi olan şəxslərin hüquqları sahəsində dövlət monitorinqinin həyata keçirilməsi çərçivəsində “Təhsil sistemində müyəssərlik və inklüzivlik imkanları” və “Əlilliyi olan uşaqların hərtərəfli inkişafı, istedad, bilik və bacarıqlarını realizə etmələri üçün mövcud imkanlar və çətinliklər” mövzularında  müzakirələr aparılıb.

The representative of the Ombudsman participated in the meeting held within the framework of state monitoring in the field of rights of persons with disabilities
24-11-2022 1542 dəfə oxunub
Another meeting was held within the framework of the implementation of state monitoring in the field of the rights of persons with disabilities at the Agency for Sustainable and Operative Social Provision under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population.
Speaking at the event, the head of the legal education sector of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Mugalib Mahmudov, informed the participants about the work done by the Ombudsman Sabina Aliyeva in the direction of protection and promotion of the rights of persons with disabilities in the recent period and the upcoming tasks.
He also noted that among the obligations reflected in the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities to which our state has consented to be bound, to create equal opportunities for persons with disabilities, ensure reasonable adaptation, inclusiveness, and accessibility, promote the use of universal design, the inadmissibility of discrimination on disability and other issues occupy one of the important places.
At the meeting, within the framework of the implementation of state monitoring in the field of the rights of persons with disabilities, discussions were held on the topics of "Possibilities of accessibility and inclusion in the education system" and "The available opportunities and difficulties for the comprehensive development of children with disabilities, to realize their talents, knowledge, and skills."