Ombudsman Dünya Bankının nümayəndələrini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Dünya Bankının Gender Məsələləri üzrə Mütəxəssisi Nato Kurşitaşvilinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qonaqları salamlayan Səbinə Əliyeva fəaliyyət istiqamətləri haqqında ümumi məlumat verib.
Gender sahəsindəki geniş fəaliyyətindən danışarkən, S.Əliyeva qadın hüquqlarının etibarlı müdafiəsinin səmərəliliyinin təmin edilməsi məqsədilə gender məsələlərinə diqqətin artırılmasının vacibliyini qeyd edib. Eyni zamanda, o, Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakultəsində “Genderə giriş” fənninin tədris etdiyini söyləyib.
Müvəkkil milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi məqsədilə Milli Məclisə təsisatın fəaliyyət dövrü ərzində 700-dən artıq təklif verildiyini bildirib.
S.Əliyeva həmçinin cəzaçəkmə müəssisələrində peşə məktəblərinin fəaliyyətinin, cəza çəkən şəxslərin, o cümlədən qadın məhkumların azadlığa buraxıldıqdan sonra cəmiyyətə inteqrasiyasının vacibliyini vurğulayıb.
Habelə, Ombudsman “Qadınlarım əmək qabiliyyətinin artırılması” ilə əlaqədar Dünya Bankının Azərbaycan üçün Çevik Texniki Yardım Layihəsi çərçivəsində keçirilən fəaliyyətə Regional  Mərkəzlərin və QHT-lərin də cəlb olunduğu halda müsbət tövfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.

The Ombudsperson received representatives of the World Bank
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva received the delegation led by a Gender Specialist of the World Bank Nato Kurshitashvili.
During the meeting, the Ombudsman gave the guest extensive information about the main areas of her activity and the work done in the field of international cooperation. It was noted that upon the initiative of the Ombudsperson, wide awareness measures are being implemented in the regions to increase awareness in the field of ensuring gender equality.
Emphasizing the importance of increasing the knowledge of the young generation in the field of gender, the Ombudsperson noted that she teaches the subject "Introduction to Gender" at Baku State University.
S. Aliyeva also said that taking into consideration her initiative vocational schools have started to operate in penitentiary institutions so those female convicts can occupy their rightful place in society.
In the end, the guest expressed her gratitude to the Ombudsperson for the warm reception and useful exchange of ideas, also shared her thoughts regarding the future cooperation.