Gəncədə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında intellektual müsabiqə keçirilib
Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzinin dəstəyi, Gəncə Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Gəncə Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Azərbaycan Texnologiya Universiteti və Gəncə Humanitar Kolleci, Gəncə Tibb Kollecinin tələbələrinin iştirakı ilə intellektual müsabiqə keçirilib.
Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov tədbirdə çıxışı zamanı təhsil müəssisələri arasında insan hüquqları mövzusunda təşkil edilmiş müsabiqələrin, maarifləndirmə tədbirlərinin tələbələrin insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində biliklərinin artırılmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Müsabiqədə birinci yerə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin “Promotey” komandası, ikinci yerə  Azərbaycan Texnologiya Universitetinin “Xəmsə” komandası, üçüncü yerə Gəncə Tibb Kollecinin “Zəfər” komandası layiq görülüb.

Intellectual competition was organized among the students of higher education institutions of Ganja
An intellectual competition among the students of Ganja State University, Azerbaijan State Agrarian University, Azerbaijan University of Technology and Ganja Humanitarian College, and Ganja Medical College was organized with the support of the Ombudsman’s Western Regional Center, and the Ganja city Youth and Sport Main Department.
During his speech at the event, the head of the Ombudsman’s Western Regional Center, Sabuhi Abbasov underlined the important role of such intellectual competitions, awareness-raising events on human rights among the students of higher education institutions in terms of enhancing the knowledge of human rights protection.
The first place winner Team “Promotey” of the Azerbaijan State  Agrarian University, the second-place winner Team “Khamsa” of the Azerbaijan University of Technology and the third place winner the Team “Zafar” of the Ganja Medical College were awarded.