Şəki şəhərindəki dövlət uşaq müəssisələrinə başçəkmələr həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən elan edilmiş 20 oktyabr – 20 noyabr tarixlərini əhatə edən “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən Şəki şəhər İnteqrasiya təlimli internat tipli gimnaziyaya və Şəki Qarışıq Tipli Uşaq Evinə plan üzrə başçəkmələr keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müxtəlif yaş qruplarından olan və müəssisədə yaşayan uşaqların saxlanma şəraitinin və müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarının, uşaqların hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmələr zamanı müəssisələrin psixoloq, tibb, istirahət, loqoped, yataq, əmək və sinif otaqlarına, mətbəxə, yeməkxanaya, ərzaq anbarına, oğlanlar və qızlar üçün yataqxanalara, sanitar qovşaqlara, hamama, camaşırxanaya, idman zalına və asudə vaxtın təşkili üçün nəzərdə tutulmuş otaqlara baxış keçirilib.
Başçəkmənin gedişində uşaqlarla görüş keçirilib, onlara Uşaq Hüquqları Konvensiyası, “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müddəaları, Ombudsmanın uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti barədə məlumat verilib və sualları cavablandırılıb.
Yekunda müəssisələrin rəhbərliyinə və məsul əməkdaşlara milli və beynəlxalq qanunvericiliyə müvafiq şəkildə saxlanma şəraiti, tibbi xidmət və sənədləşmə ilə bağlı tövsiyələr verilib.

Visits were made to state-owned children's institutions in Sheki City
During the "Child Rights Month" announced by the Ombudsman and covering the period from October 20 to November 20, the Ombudsman's National Preventive Group held planned visits to Sheki city Integrated training boarding school and Sheki Mixed Orphanage.
The purpose of the visit, organized on the basis of the OPCAT and the Constitutional Law "On the Ombudsman of Azerbaijan" was to examine the detention conditions and treatment of child residents by the employees of these child facilities, as well as to investigate the situation of ensuring child rights.
During the preventive visits, the psychological, medical, recreation, speech therapy, sleeping, labor and classrooms, kitchen, dining room, food storage, dormitories for boys and girls, sanitary facilities, bath, laundry, gym, and leisure rooms of the child institutions were inspected.
Furthermore, a meeting was held with the children, and they were informed about the Convention on the Rights of the Child, the provisions of the Law of Azerbaijan "On Child Rights", the Ombudsman’s activities in protecting children's rights, and their questions were answered.
In the end, the management and responsible employees of the child facilities were given recommendations on how to properly ensure living conditions, medical care, and processing of the documentation in conformity with national and international legislation.