Ombudsmanın Şimal-Qərb Regional Mərkəzi “Məişət zorakılığının qarşısının alınmasında hüquqi maarifləndirmənin rolu” mövzusunda tədbir keçirib
22-12-2022 1596 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal-Qərb Regional Mərkəzi tərəfindən Zaqatala rayonunun Yeni Suvagil kəndində yerli icra və yerli ozünüidarəetmə orqanlarının əməkdaşlarının, sakinlərin iştirakı ilə “Məişət zorakılığının qarşısının alınmasında hüquqi maarifləndirmənin rolu”  mövzusunda tədbir keçirilib.
Ombudsmanın Şimal-Qərb Regional Mərkəzinin rəhbəri Pərviz Məmmədov çıxış edərək, fiziki, psixi, cinsi zorakılıq və ya iqtisadi xarakterli qanunsuz məhdudiyyətlərlə müşaiyət olunan məişət zorakılığının ölkəmizdə də problem olaraq mövcud olduğunu və Ombudsman tərəfindən bu məsələnin diqqət mərkəzində saxlandığını bildirib. Çıxış zamanı qeyd olunub ki, məişət zorakılığının qarşısının alınmasında, o cümlədən onun mənfi hüquqi, tibbi və sosial nəticələrinin izah edilməsində qabaqlayıcı tədbir olaraq hüquqi maarifləndirmə xüsusi rol oynayır.
Daha sonra “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müddəaları, “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın məqsədi, istiqamətləri və əsas prinsipləri iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.

Ombudsman's North-West Regional Center held an event on the role of legal education in preventing domestic violence
22-12-2022 1538 dəfə oxunub
Ombudsperson’s North-West Regional Center held an event on the legal education in preventing domestic violence (DV) in Yeni Suvagil village of Zagatala district. The event was attended by local executive and self-governing bodies and inhabitants.
The head of the North-West Regional Center, Parviz Mammadov highlighted that DV, accompanied with physical, psychical, sexual abuse or illegal restrictions of economic nature, this issue has existed in our country as a problem as well, however, the Ombudsman keeps this issue in her focus. In his speech, it was noted that legal education takes a specific role in preventing DV and raising public awareness on its negative legal, medical and social consequences as a preventive measure.
Meanwhile, the participants were informed of the norms of the Law of Azerbaijan on Prevention of Domestic Violence, as well as the goal, directions and main principles of the “National Action Plan on the Fight Against Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023 years”.