Ombudsman Aparatının əməkdaşları İspaniyada təlim səfərində olub
Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının birgə həyata keçirdiyi “Yaxşı İdarəçilik üçün Tərəfdaşlıq II” birgə proqramı çərçivəsində “Azərbaycanda İstanbul Konvensiyası və digər gender bərabərliyi standartlarına dair məlumatlılığın artırılması” layihəsi üzrə Azərbaycanın müvafiq dövlət qurumları nümayəndələrinin İspaniyaya təlim səfəri təşkil olunub. Səfərin məqsədi qadınlara qarşı zorakılıq və məişət zorakılığının qarşısının alınması və ona qarşı mübarizə haqqında İspaniya təcrübəsi ilə tanışlıq olub.
Təlim səfərində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşları Aytən Tarverdiyeva, Tahirə Rəhimova da iştirak ediblər. Səfər çərçivəsində iştirakçılar İspaniyanın Bərabərlik Nazirliyində, Məişət və Gender əsaslı zorakılığa dair Dövlət Observatoriyasında, Gender əsaslı zorakılıq üzrə ixtisaslaşmış məhkəmədə, Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyindəki Ailə və qadın mərkəzində, Koordinasiya və Araşdırmalar üzrə Baş idarəsində, Təhlükəsizlik üzrə Dövlət katibliyində, həmçinin “Cometa” idarəetmə və “016 Çağrı mərkəzlərində görüşlər keçiriblər.
Görüşlər zamanı həmin qurumların səlahiyyətli nümayəndələri gender əsaslı zorakılığın qarşısının alınması və ona qarşı mübarizəyə dair İspaniya təcrübəsi, bununla bağlı  ixtisaslaşmış məhkəmə, vətəndaş cəmiyyəti və çağrı mərkəzlərinin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat veriblər.
İnteraktiv müzakirələr zamanı nümayəndə heyəti üzvləri tərəfindən Azərbaycanda qadınlara qarşı zorakılıq və məişət zorakılığının qarşısının alınması ilə bağlı həyata keçirilən kompleks tədbirlər, o cümlədən, Azərbaycan Ombudsmanının bu sahədəki təcrübəsi barədə məlumat verilib.

Representatives of the Ombudsman Office were on a study trip to Spain
A study trip of representatives of the relevant state institutions of Azerbaijan was organized to Spain within the framework of the joint action "Increasing awareness of the Istanbul Convention and other gender equality standards in Azerbaijan"under the European Union and Council of Europe’s programme Partnership for Good Govermance II (PGG).The aim of the trip was to familiarize with the experience of Spain with regard to preventing and combating violence against women and domestic violence.
Representatives of the Office of the Commissionerfor Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ayten Tarverdiyeva and Tahira Rahimova also participated in the study trip. As a part of the trip, the participants had meetings at the Ministry of Equality, the State Observatory on Domestic and Gender-based Violence, the specialized court on gender-based violence, the Family and Women's Center under the Ministry of the Interior, the Directorate General for Coordination and Research, the State Secretariat for Security, as well as the "Cometa" management and "016 call center".
During the meetings, authorized representatives of those institutions provided extensive information on the experience of Spain with regard to preventing and combating gender-based violence, as well as the activities of specialized courts, civil society organizations and call centers.
During the interactive discussions, the members of the delegation spoke about the comprehensive measures implemented to prevent violence against women and domestic violence in Azerbaijan, including the experience of the Ombudsperson of Azerbaijan in this area.