Ombudsmanın Cənub Regional Mərkəzi tərəfindən "Uşaq Hüquqları Aylığı" çərçivəsində tədbirlər keçirilib
05-11-2022 2863 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqlar ıüzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Cənub Regional Mərkəzi  tərəfindən  “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində bir sıra tədbirlər keçirilib.
Lənkəran-Astara Regional Təhsil İdarəsi,Dini Qurumlarla İşüzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) Lənkəran bölgəsi üzrə şöbəsi və Lənkəran Şəhər Gənclər və İdman İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Lənkəran rayonu Ə.Xalıqov adına Rvo kənd tam orta məktəbi və  M.Cəbrayılov adına Şovu kənd tam orta məktəbində “Uşaq hüquqları insan hüquqlarının tərkib hissəsi kimi” və "Uşaqlar arasında milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliği"  mövzusunda maarifləndirici tədbirlər keçirilib.
Ombudsmanın Cənub Regional Mərkəzinin rəhbəri Z.İsmayılov  məktəb direktorları, psixoloq, uşaq birliyi rəhbərləri və yuxarı sinif şagirdlərinin iştirak etdiyi tədbirdə çıxış edərək, bütün əhali qrupları kimi uşaqlarında daim Ombudsmanın diqqət mərkəzində olduğunu bildirib.
Çıxış zamanı “Uşaq Hüquqları Aylığı”nın keçirilməsinin məqsədi və əhəmiyyəti barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verilib.
Daha sonra Ombudsmanın uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsindəki geniş fəaliyyəti, bu sahədə verilən səmərəli təkliflər, beynəlxalq müdafiə mexanizmləri, uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsinə dövlət nəzarəti, uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının qarşısının alınması,  916 nömrəli Çağrı Mərkəzi və digər mühüm müddəalar haqqında məlumat təqdim olunub.
Masallı şəhər İntiqam Əsgərli adına 3 saylı tam orta məktəbində Ombudsmanın Cənub Regional Mərkəzinin, Masallı Rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin, Masallı Rayon Gənclər və İdman İdarəsinin, Lənkəran-Astara Regional Təhsil İdarəsinin Masallı rayonu üzrə Təhsil sektorunun, “Masallı Gənclər Evi” sosial xidmət müəssisəsinin, Masallı Rayon Polis Şöbəsinin və DQİDK-nın Masallı bölgəsi üzrə şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə uşaqlarda sağlam həyat tərzi-narkomaniya, tütün, alkoqol və digər psixoaktiv maddələrin mənfi təsiri, infeksion və qeyri-infeksion xəstəliklərin profilaktikası, sağlam qidalanma, anti-sosial davranışların qarşısının alınması, qanunla ziddiyyətdə olan uşaqlar, valideyn baxımsızlığı ilə bağlı “Heç bir uşağı nəzərdən qaçırmayaq”, “Gələcəyimizi birlikdə düşünək – narkomaniyaya yox deyək!” mövzularında 8 məktəbin şagirdlərinin iştirakı ilə maarifləndirici tədbir keçirilib.
Bundan başqa, Masallıda Göyəçöl kənd N.Həsənov adına tam orta məktəbin, Masallı rayon F. Xancanov adına Musakücə kənd tam orta məktəbinin və Hüseynhacılı kənd tam orta məktəbinin 9-11-ci sinif şagirdləri üçün maarifləndirici tədbir təşkil edilib.
Şagirdlərə Ombudsmanın insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya bəyan edilməsi, Vətən müharibəsi və müharibədən sonrakı dövrdə apardığı effektiv iş haqqında geniş məlumat verilib.
Daha sonra Z.İsmayılov “Uşaq hüquqlarının səmərəli müdafiəsi Müvəkkilin fəaliyyət istiqamətlərindən biri kimi” mövzusunda çıxış edib.
Tədbirlərin yekununda şagirdlərin mövzu ilə bağlı sualları cavablandırılıb.
Masallı ASAN Xidmət Mərkəzinin könüllüləri üçün “Hər kəs doğulduğu andan bərabər və ayrılmaz hüquqlara malikdir” adlı maarifləndirici tədbir keçirilib.

05-11-2022 2764 dəfə oxunub
The South Regional Center of the Ombudsman of Azerbaijan held a number of events during 'Child Rights Month'.
During “Child Rights Month”, the Lankaran-Astara Regional Education Department, the Lankaran Region Department of the State Committee on Religious Associations, and the Lankaran City Youth and Sports Department organized awareness-raising events on the topics “Child Rights As An Integral Part of Human Rights” and “Teaching Our National and Moral Values To Children” in the general education secondary schools named after A. Khaligov in Rvo village and named after M. Jabrayilov in Shovu village.
The head of the South Regional Center, Mr. Z. Ismayilov, made a speech at the event attended by school principals, psychologists, heads of children's associations and high school students, saying that children, like all population groups, are always in the focus of the Ombudsman.
In his speech, the participants were informed about the purpose and importance of the child rights month-long campaign.
Later, information was given about the extensive activities of the Ombudsman in protecting children's rights, relevant effective proposals made in this regard, international protection mechanisms, state control over the implementation of child rights, preventing violence against children, Call Center “916”, as well as important legal provisions.
In secondary school No. 3 named after Intigam Askerli in Masalli city, the Ombudsman’s Southern Regional Center, the Masalli District Heydar Aliyev Center, the District Youth and Sports Department, the Masalli District Education Sector under the Lankaran-Astara Regional Education Department, the "Masalli Youth House" social service institution, Masalli District Police Department and the Masalli District Branch of the State Committee on Religious Associations held awareness-raising events on topics "Leave No Child Behind", and "Let's think about our future together - Say No to Drug Addiction!" for the students of 8 secondary schools. In the events, the issues related to healthy lifestyle-drug addiction in children, negative effects of nicotine, alcohol, and other psychoactive substances, prevention of infectious and non-infectious diseases, healthy eating, prevention of anti-social behavior, children in conflict with the law, and parental neglect.
In addition, an educational event was organized for the 9-11th grade students of Goyaçol village secondary school named after N. Hasanov, Musakuce village secondary school named after F. Khanjanov, and Huseynhajili village secondary school in Masalli district.
Students were given extensive information about the multifaceted activities of the Ombudsman in the field of protection of human rights and freedoms, and the effective work declaration carried out during the Patriotic War and aftermath to convey the truths about Azerbaijan.
Later, Z. Ismayilov made a speech on "Effective protection of child rights as one of the activities of the Ombudsman".
At the end of the event, students' questions about the topic were answered.
Alike, another educational event on "Everyone is born with equal and inalienable rights " was held for the volunteers of the ASAN Service Center in Masalli.