Qaçqın statusu almış şəxslərin övladları üçün tədbir təşkil edilib
Ombudsman Aparatı tərəfindən ölkəmizdə olan miqrant uşaqların hüquqlarının səmərəli müdafiəsi və təşviqi məqsədilə Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə əməkdaşlıq davam etdirilir.
Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən elan edilmiş “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində qaçqın ailələrdən olan uşaqlar və onların valideynlərinin iştirakı ilə tədbir təşkil olunub.
Uşaqların hüquqi maarifləndirilməsi, onların təhsili, tərbiyəsi, ahəngdar inkişafına dəstək verilməsi məqsədini daşıyan tədbirdə hər iki qurumun nümayəndələri çıxış ediblər.
Ombudsmanın nümayəndəsi Turan Cahangirova tədbirdə çıxış edərək, uşaqların mülki, iqtisadi, sosial, mədəni və digər hüquqlarının qorunması sahəsində ölkədaxili və beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş müddəalar, hüquq-müdafiə mexanizmləri və prosedurları barədə danışıb.
Bundan başqa, Ombudsmanın mandatı və fəaliyyəti barədə məlumat verilib, valideyn və uşaqları maraqlandıran çoxsaylı suallar cavablandırılıb. Daha sonra tədbirin gündəliyinə uyğun olaraq uşaqlar üçün “Bakı Zooloji Parkı”na ekskursiya təşkil olunub.

An event was held for the children from families qualified for refugee status
The Ombudsman Office cooperates with the State Migration Service for the effective protection and promotion of the rights of migrant children in the country.
An event was organized for the children, coming from refugee families and their parents during the “Child Right Month” announced by the Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva.
The representatives from both institutions took part in the event held to support the legal education of children, their education, upbringing, and harmonious development.
The representative of the Ombudsman Ms. Turan Jahangirova spoke about the provisions protecting the civil, economic, social and cultural and other rights of children stipulated in domestic and international legal documents, legal protection mechanisms, and procedures.
Furthermore, children and parents were informed of the Ombudsman’s mandate and activity, and their multiple questions were answered. Then, according to the agenda of the event, an excursion to the Baku Zoological Park for children was organized.