Ombudsmanın nümayəndəsi “Erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın fəsadları” mövzusunda tədbirdə çıxış edib
27-10-2022 1680 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Gənclər arasında ailənin və nikahın əhəmiyyəti, onun qorunması və möhkəmləndirilməsi məqsədilə erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair maarifləndirmə Qaydası”nda nəzərdə tutulmuş tələblərin icrası məqsədilə Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə “Erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın fəsadları” mövzusunda tədbir keçirilib. Sabunçu Gənclər Evində təşkil olunan tədbirdə bir sıra qurumlarının nümayəndələri, təhsil müəssisələrinin müəllim və şagird heyəti iştirak ediblər.
Həmin tədbirdə Ombudsman Aparatının Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Aytən Tarverdiyeva iştirak edib. O, çıxışında uşaq hüquqlarının müdafiəsi, təbliği və təşviqi sahəsində Ombudsmanın fəaliyyəti barəsində məlumat verib.
A.Tarverdiyeva “Uşaq hüquqları haqqında” BMT Konvensiyasının qəbul olunmasının ildönümü ərəfəsində uşaqlara diqqətin daha da artırılması, uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsinin və onların daha effektiv müdafiəsinin təmin olunması məqsədilə Ombudsman tərəfindən ölkədə 20 oktyabr - 20 noyabr tarixlərində “Uşaq Hüquqları Aylığı”nın elan edildiyini bildirib.
Çıxış zamanı diqqətə çatdırılıb ki, həmin aylıq çərçivəsində uşaq hüquqları üzrə maarifləndirmə işinin gücləndirilməsi üçün Ombudsman təsisatı tərəfindən bir sıra mövzularda, o cümlədən erkən evliliyin qarşısının alınması istiqamətində tədbirlərin gücləndirilməsinə dair təlimlər keçirilir. Tədbirlərdə qız uşaqlarının təhsildən yayınmasının qarşısının alınması, habelə məişət zorakılığının aradan qaldırılması, ana və körpə ölümü ilə bağlı məsələlərin də müzakirə edildiyi qeyd olunub.

The Representative of the Ombudsman spoke at the event on "Negative effects of early and consanguineous marriages"
27-10-2022 1590 dəfə oxunub
Sabunchu District Executive Authority held an event on "Negative effects of early marriage and consanguineous marriages" to implement the Cabinet of Ministers’ Awareness Rules on “The Negative Effects of Early and Consanguineous Marriages to Maintain and Strengthen the Importance of Family and Marriage among Young People”. the representatives of a number of institutions, teachers, and students of educational institutions took part in the event organized at the Sabunchu Youth House.
Ms. Tarverdiyeva, head of the Protection of Rights of Persons with Disabilities Unit at the Ombudsman Office, participated in the event. In her speech, she gave information about the activities of the Ombudsman in the protection and promotion of children's rights.
Ms. Tarverdiyeva said that on the eve of the 33rd anniversary of the Convention on the Rights of the Child, the Ombudsman announced "Children's Rights Month" throughout the country from October 20 to November 20, to further increase focus on children, as well as to ensure and more effectively protect the children's rights.
It was pointed out that during this month-long campaign, to strengthen the educational work on children's rights, the Ombudsman Institution holds trainings on a number of topics, including training on the strengthening preventive measures against early marriage. During those trainings the issues related to the prevention of girl children's truancy from education, as well as the elimination of domestic violence, and maternal and infant mortality, were also discussed.