Ombudsmanın nümayəndəsi Qazaxıstanın Türküstan şəhərində keçirilən seminarda iştirak edib
Əhməd Yəsəvi adına Beynəlxalq Türk-Qazax Universiteti tərəfindən Qazaxıstanın Türküstan şəhərində “Türk Dünyasına Baxış - 2040” konsepsiyasına həsr edilmiş seminar keçirilib. Seminarda türk dövlətlərinin nümayəndələri bir araya gələrək sözügedən sənədin müxtəlif aspektlərinin qiymətləndirilməsi və türk dünyasının gələcəyi ilə bağlı təklifləri müzakirə ediblər.
Ombudsman Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova seminarda ölkəmizdə insan hüquqlarının təmini sahəsində görülmüş mühüm işlər, Azərbaycan Ombudsmanının fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib.
Qeyd olunub ki, 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan qələbə, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası türk dünyasının birliyini və həmrəyliyini daha da gücləndirdi.
2022-ci ildə türk dövlətləri arasında insan hüquqları sahəsində əlaqələrin daha da gücləndirilməsi məqsədilə Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan ölkələrin Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasının (TÜRKOMB) yaradıldığı diqqətə çatdırılıb.
L.Zeynalova Assosiasiya çərçivəsində Azərbaycan Ombudsman təsisatının təşkilatçılığı ilə hibrid təlimlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb, ombudsmanlar arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın gələcək inkişafı yolları və perspektivləri üzrə müzakirələrin davam etdirildiyini bildirib.
Əməkdaşlıq çərçivəsində Ombudsman Səbinə Əliyevanın dəvəti ilə Türkiyənin Ombudsman İnstitutu və İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun nümayəndə heyətləri ilə Ermənistanın Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törətdiyi insan hüquqlarının pozulması hallarına dair faktaraşdırıcı missiyaların keçirildiyi, toplanmış faktlar əsasında hesabatların hazırlanaraq beynəlxalq təşkilatlara göndərildiyi qeyd olunub.
Yekunda türk dünyasında birliyin və həmrəyliyin gücləndirilməsinin regional və qlobal problemlərin səmərəli həllinə, sülhün və təhlükəsizliyin qorunmasına töhfə verəcəyi bir daha vurğulanaraq, əməkdaşlığın inkişafı və fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi istiqamətində bir sıra təkliflər səsləndirilib.

The Representative of the Ombudsman participated in a seminar in Turkistan city of Kazakhstan
International Hoca Ahmet Yesevi Turkish-Kazakh University held a seminar dedicated to the Concept of "Viewing the Turkish World - 2040" in Turkistan, Kazakhstan. At the seminar, the representatives of the Turkic states discussed the proposals regarding the assessment of various aspects of the Concept Document and the future of the Turkic world.
Ms. Lamiya Zeynalova, head of the Department of Protection of the Right to Access to Information at the Ombudsman's Office, gave extensive information about the important work done in protecting human rights in Azerbaijan and the activity of the Ombudsman of Azerbaijan.
It was noted that the victory won in the 44-day Patriotic War and the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan further strengthened the unity and solidarity of the Turkic world.
It was noted that to further strengthen relations in the field of human rights between the Turkish states the Association of Ombudsmen and NHRIs (TURKOMB) of the countries that are members of the Organization of Turkic States was established in 2022.
Ms. Zeynalova said that within the Association, the Azerbaijan Ombudsman Institution organized hybrid trainings, and discussions of prospects for the further development of mutually beneficial cooperation between ombudspersons are being continued.
It was also emphasized that within the framework of cooperation, at the invitation of Ombudsman Sabina Aliyeva, delegations of the Ombudsman Institute of Turkiye and Human Rights and Equality Institution conducted Fact-Finding Missions to investigate human rights violations committed by Armenia against the civilian population of Azerbaijan and that consequently, based on the collected evidence, the reports were prepared and submitted to international organizations.
In the end, it was again underlined that strengthening unity and solidarity in the Turkish world will contribute to the effective solution of regional and global problems, and the maintenance of peace and security. Also, a number of proposals were made for the development of cooperation and the improvement of activities.