Ombudsman Aparatının rəhbəri Malayziyada keçirilən beynəlxalq tədbirdə çıxış edib
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı Malayziyanın paytaxtı Kuala Lumpur şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının "İslam perspektivində qaçqınların hüquqlarının müdafiəsi: onların təhsilə çatım hüquqları" mövzusunda təşkil olunmuş 8-ci beynəlxalq seminarında məruzə ilə çıxış edib.
A.Səfixanlı müsəlman ölkələrinin qaçqın və məcburi köçkün problemi ilə daha çox qarşılaşdığını qeyd edərək, bu əhali qrupunun hüquqlarının müdafiəsinə diqqətin artırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Çıxış zamanı bu problemdən ciddi şəkildə əziyyət çəkən ölkələrdən birinin də məhz Azərbaycan olduğu qeyd olunub. Ermənistanın işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan çox soydaşımızın uzun illər qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşadığı, onların bir çox hüquqları ilə yanaşı, təhsil hüquqlarının da kobud şəkildə pozulduğu diqqətə çatdırılıb.
Vətən müharibəsində Azərbaycanın 30 ilə yaxın müddətdə Ermənistanın işğalı altında olmuş torpaqlarını azad etdiyi, bununla da məlum BMT qətnamələrinin icrasını təmin etdiyi qeyd olunub. A.Səfixanlı hazırda keçmiş məcburi köçkünlər üçün öz doğma torpaqlarına qayıtmaq imkanı yaransa da, işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki sosial infrastrukturun dağıdılmasının və yüz minlərlə minanın mövcudluğunun bu prosesi əngəllədiyini və ləngitdiyini bildirib.
Dövlət tərəfindən keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtmaları üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyi, o cümlədən yaşayış binalarının, məktəblərin, xəstəxanaların, beynəlxalq hava limanlarının tikildiyi, yollar çəkildiyi iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Aparat rəhbəri Türkiyə, Özbəkistan və Qazaxıstanın bu fəaliyyətə qoşulduğunu, o cümlədən məktəblərin tikintisində iştirak etməklə məcburi köçkünlərin təhsil hüquqların həyata keçirilməsinə dəstək verdiyini bildirərək, digər müsəlman ölkələrini də bu prosesdə həmrəyliyə dəvət edib.
Tədbirdə iştirak edən panelistlərdən birinin "İslam ölkələrində qaçqın problemi" adlı təqdimatında azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlər haqqında məlumatın əks olunmaması irad olaraq diqqətə çatdırılıb və nəzərə alınıb.

Chief of the Staff of the Ombudsman Office spoke at the International Seminar
Aydin Safikhanli, the Chief of the staff of the Ombudsman Office, made a speech at the 8th international seminar organized by the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Independent Permanent Human Rights Commission (IPHRC) on "Protection of the rights of refugees in the Islamic perspective: their right to access to education" in Kuala Lumpur, the capital of Malaysia.
A. Safikhanli pointed out that Muslim countries face the problem of refugees and internally displaced people more often, and emphasized the importance of increased attention to the protection of the rights of this population group.
During the speech, it was mentioned that one of the countries which is seriously suffering from this problem is Azerbaijan. As a result of Armenia's policy of occupation and ethnic cleansing, more than one million of our compatriots have been living as refugees and IDPs for many years, and their educational rights have been grossly violated, along with other rights.
It was noted that during the Patriotic War, Azerbaijan liberated its lands occupied by Armenia for nearly 30 years, and consequently, ensured the implementation of the relevant UN Resolutions. A. Safikhanli said that although there is an opportunity for former IDPs to return to their native lands, the destruction of social infrastructure in the liberated territories and the existence of hundreds of thousands of landmines hamper and slow down the returning process.
It was brought to the attention of the participants that the state implemented complex measures for the return of IDPs to their native lands, including the construction of apartment buildings, schools, hospitals, international airports, and the construction of roads. The Chief of the Staff of the Ombudsman Office stated that Turkey, Uzbekistan, and Kazakhstan joined this activity and support the realization of the educational rights of IDPs by constructing schools, and invited other Muslim countries to join in this process.
Furthermore, at the meeting, during one of the presentations on "The problem of refugees in Islamic countries", due to the lack of information about refugees and IDPs in Azerbaijan, A. Safikanli made his remarks to the panelist in this regard, which were taken into account.