Ombudsmanın nümayəndələri Strasburqda Avropa Şurasının təlimində iştirak ediblər
Bu günlərdə Ombudsman Aparatının əməkdaşları Fransanın Strasburq şəhərində Avropa İttifaqının dəstəyi və Avropa Şurasının (AŞ) təşkilatçılığı ilə “Şərq tərəfdaşlığı ölkələrində ayrı-seçkilik, nifrət zəminində cinayət qurbanlarının hüquqlarının müdafiəsi üçün məhkəmədənkənar mexanizmlər vasitəsilə ədliyyəyə çıxış imkanlarının (əlçatanlığının) gücləndirilməsi” adlı regional layihə çərçivəsində keçirilən təlimdə iştirak ediblər.
Avropa Şurasının nümayəndələrinin müxtəlif mövzularda təqdimatlarla çıxış etdiyi təlimin ilk günündə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyeva iştirak edərək, Ombudsman Aparatının ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsində gördüyü işlərdən, bu istiqamətdə aparılan hüquqi maarifləndirmə fəaliyyətindən, həmçinin illik məruzələrində təqdim etdiyi təklif və tövsiyələrdən danışıb.
Daha sonra AŞ-nin İnklüzivlik və ayrı-seçkiliklə mübarizəyə dair proqramlar üzrə bölməsi, Nifrət nitqi ilə mübarizə və əməkdaşlıq bölməsi və Uşaq hüquqları bölməsinin nümayəndələri ilə interaktiv formatda görüşlər keçirilib. Növbəti hissə insan hüquqları, gender bərabərliyi, ədalət və insan ləyaqətinə hörmət mövzularında davam etdirilib.
Əməkdaşlıq layihələri bölməsinin rəhbəri, Ayrı-seçkilik üzrə idarənin rəhbəri, İnsan hüquqları üzrə direktor, İnsan hüquqları, ədalət və hüquqi əməkdaşlıq standartlarının həyata keçirilməsi üzrə şöbənin müdiri ilə baş tutan görüşlərdə Ombudsman Aparatının Beynəlxalq əməkdaşlıq və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə iş şöbəsinin müdiri Zaur Vəliməmmədli təsisatın müvafiq istiqamətlərdəki fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib.
Milli azlıqlar və onların dilləri bölməsinin nümayəndələri tərəfindən keçirilən təlimlərdə isə “Regional və azlıqların dilləri haqqında” Avropa Xartiyasından bəhs olunub, Nifrət nitqi ilə mübarizə bölməsi ilə əməkdaşlıq və imkanların genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirə aparılıb. Sonda Ombudsman Aparatının nümayəndələri Əməkdaşlıq proqramları bölməsinin Azərbaycan və Gürcüstan üzrə rəhbəri ilə qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Təlimin ikinci günündə Ayrı-seçkilik, müxtəliflik və inklüzivlik üzrə rəhbər komitənin katibi müvafiq komitənin fəaliyyəti haqqında məlumat verib, Mədəniyyətlərarası şəhərlər proqramının layihələr üzrə nümayəndəsi isə proqramın əhatə etdiyi ölkələrə dair apardığı təhlillərdən danışıb.
Yekunda Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin (AİHM) hakimi Lətif Hüseynovla görüş keçirilib, AİHM-in iş təcrübəsi ilə bağlı faktlar barədə məlumat əldə olunub və insan hüquqlarının ayrı-ayrı sahələri ilə bağlı əməkdaşların ünvanladığı suallar cavablandırılıb.

Staff of the Ombudsman Office participated in the Council of Europe training in Strasbourg
In recent days, in Strasbourg, France, the staff of the Ombudsman Office participated in the training organized by EU/CoE within the framework of the regional project "Strengthening the Access to Justice through Non-Judiciary Redress Mechanisms for Victims of Discrimination and Hate Crime and Hate Speech in the Eastern Partnership Countries”.
On the first day of the training, when the CoE representatives made presentations on various topics, Ms. Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan, spoke about the work done by the Ombudsman Office in the field of combating discrimination, the legal awareness-raising activities conducted in this direction, as well as the proposals and recommendations presented in her Annual Reports.
Later, interactive meetings were held with representatives of the CoE’s Inclusion and Anti-Discrimination Division, the No Hate Speech and Cooperation Unit, and the Children's Rights Division. The next part of the training covered topics of human rights, gender equality, justice, and respect for human dignity.
Mr. Z. Valimammadli, the head of the Department of International Cooperation and Civil Society Institutions at the Ombudsman Office, held meetings with the heads of the CoE’s Cooperation Projects Department, the Anti-Discrimination Department, CoE's Human Rights Director, the head of the CoE's Directorate General Human Rights, Justice, and Legal Co-operation. During these meetings, Z. Valimammadli gave detailed information about the activities of the Ombudsman Office in these directions.
The European Charter for Regional or Minority Languages was discussed in the training held by the representatives of the Division of National Minorities and Minority Languages, whereas the issues of cooperation and expansion of opportunities  were put on the table with the Division of Combating Hate Speech. In the end, the representatives of the Ombudsman Office exchanged views with the head of the Department for Cooperation Programs for Azerbaijan and Georgia.
On the second day of the training, the Secretary of the Steering Committee on Anti-Discrimination, Diversity, and Inclusion gave information about the activity of the Committee, and the Project Representative of the Intercultural Cities Program talked about the studies of the countries covered by the program.
In the end, a meeting was held with Latif Huseynov, a judge of the ECtHR, information on the work experience of the Court was obtained, and the questions addressed by the employees regarding different areas of human rights were answered.