Ombudsmanın Füzuli və Tərtərdə baş vermiş mina partlayışları ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə müraciəti
01-10-2022 1634 dəfə oxunub
Dəfələrlə çağırışlar edilməsinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən işğal dövründə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində basdırılmış minaların dəqiq xəritələrinin hələ də ölkəmizə təhvil verilməməsi hərbi qulluqçularla bərabər, mülki şəxslərin də həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə olaraq qalmaqdadır.
Təəssüflər olsun ki, 2022-ci 30 sentyabr tarixində Füzuli rayonunun işğaldan azad edilmiş Yuxarı Dilağarda kəndinin minalardan təmizlənməmiş ərazisində tank əleyhinə minanın partlaması nəticəsində 1986-cı il təvəllüdlü Əsədov Amid Fətullah oğlu və 2007-ci il təvəllüdlü Quluzadə Çərkəz Bahadur oğlu həlak olmuş, 1973-cü il təvəllüdlü Quliyev Bahadur Məhi oğlu isə yaralanmışdır. Eyni zamanda, 2022-ci il 1 oktyabr tarixində Tərtər rayonunun işğaldan azad edilmiş ərazisində yerləşən minalardan təmizlənməmiş “Üçüncü Sovxoz” adlı yerdə piyada-əleyhinə minanın partlaması nəticəsində 1990-cı il təvəllüdlü Cabbarov Nicat Novruz oğlu və 1976-cı il təvəllüdlü Bayramov Rəfail Köçəri oğlu ağır xəsarət almış və ilkin məlumata əsasən ayaqları amputasiya edilmişdir.
Bir daha beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək, işarələnməmiş minaların insan həyatı üçün potensial təhlükə mənbəyi olması ilə bağlı narahatlığımızı təkrar diqqətə çatdırır və bununla əlaqədar təxirəsalınmaz addımlar atmağa çağırırıq.
Ermənistan tərəfi minaların dəqiq xəritələrini ölkəmizə təhvil verməklə beynəlxalq humanitar hüquq normalarına əməl etməli, insan hüquqlarına hörmət bəsləməli, regionda davamlı sülhün və təhlükəsizliyin təmini ilə bağlı üzərinə düşən öhdəlikləri yerinə yetirməlidir.

Message of the Ombudsman to international community concerning mine explosions in Fuzuli and Tartar
Despite the repeated calls, the failure of Armenia not yet handover to our country the accurate maps of mines that were buried in the universally recognized territories of Azerbaijan during the period of occupation remained a serious threat to the lives and health of civilians, along with servicemen.
Regretfully on 30 September 2022 as a result of an explosion of an anti-tank mine in YukhariDilagharda village, an area that has not been cleared of mines, Asadov Amid (b.1986) and GuluzadeCherkez (b. 2007) died and Guliyev Bahadur (b.1973) injured.
In addition, on 1 October 2022, an explosion of an anti-personnel mine in the place named “Uchunju Sovkhoz” in the liberated Tartar district, an area that has not yet been cleared of mines, JabbarovNijat (b. 1990) and Bayramov Rafail (b. 1976) have got serious physical injuries and according to the preliminary information, their legs were amputated.
We, once again, reiterate to international organizations our concern about the potential danger that unmarked mines cause to human life and call on to take urgent measures in this regard.
By handing over accurate minefield maps to our country, Armenia should respect the norms of international humanitarian law and human rights and fulfill its obligations for ensuring sustainable peace and security in the region.